Przejdź do treści

Najstarszy sprawny komputer rządowy USA dryfuje w Kosmosie

Mowa tu o sondach Voyager. Oba Voyagery nadal pracują i mają się dobrze – po niemal czterdziestu latach służby! Lecący na pokładzie jednego z nich, najstarszy i do dziś pracujący komputer rządowy Stanów Zjednoczonych znajduje się obecnie 20 miliardów kilometrów od Ziemi!

Voyager 1 to sonda kosmiczna, która odwiedziła i sfotografowała Jowisza i Saturna (w latach 1980 i 1981) tuż przed tym, jak bliski przelot w okolicach satelity Saturna, Tytana, skierował ją na trajektorię prowadzącą poza Układ Słoneczny. Z kolei Voyager 2 poszedł o krok dalej - minął Jowisza i Saturna przed wyruszeniem w stronę swych głównych celów: Urana (1986) i Neptuna (1989). Znajduje się obecnie w obrębie heliosfery – strefy położonej w najbardziej zewnętrznych granicach pola magnetycznego Słońca. Przewiduje się, że jego zasilanie wystarczy do utrzymania łączności z Ziemią do około 2025 roku.

Voyager 1 przekroczył w 2012 roku heliosferę i przesyła nam obecnie dane z przestrzeni międzygwiezdnej, gdzie zaczął rejestrować szybki wzrost natężenia promieniowania kosmicznego pochodzenia galaktycznego. Jeśli nic nie stanie na jego przeszkodzie, za około 18 tysięcy lat oddali się od Słońca na odległość roku świetlnego. Również i ta sonda może nadawać do 2025 roku.

Obie sondy Voyager mają na pokładzie 69,63 kilobajtów całkowitej pamięci dyskowej. To odpowiednik rozmiaru standardowego pliku graficznego JPEG. W celu zapewnienia miejsca na gromadzenie coraz to nowszych obserwacji ich komputery skonfigurowano tak, by nowsze dane były nadpisywane na starszych - po tym, jak te zostaną już przesłane na Ziemię. Program Voyager w pierwotnym planie miał mieć nowe, zaprojektowane specjalnie na swoje potrzeby systemy komputerowe, jednak ze względu na cięcia budżetowe zespół pracujących nad nim inżynierów zdecydował o ponownym wykorzystaniu systemu zaprojektowanego wcześniej dla programu Viking - Computer Command Subsystem (CCS). System ten miał cały szereg funkcji: monitorował awarie, śledził rozkazy z Ziemi, i nadzorował dwa komputery pokładowe niższej rangi:

  • Attitude and Articulation Control Subsystem (AACS) - odpowiedzialny za kontrolę położenia sondy i utrzymanie jej anteny w pozycji skierowanej ku Ziemi.

  • Flight Data Subsystem (FDS) – odpowiedzialny za pracę instrumentów naukowych, zbieranie danych naukowych i inżynieryjnych przeznaczonych do transmisji na Ziemię oraz ich kodowanie i kompresję.

Sondy Voyager niosą też ze sobą informacje na temat ludzkości, Układu Słoneczego, oraz życia na Ziemi. Zdjęcia i nagrania dźwiękowe zapisane są na pozłacanych płytach, które zawierają również schemat instrukcji odtworzenia zawartych na nich danych. 

Więcej informacji:


Źródło: muckrock.com

Zdjęcie: Voyager 1 - WikiMedia Commons


Reklama