Przejdź do treści

Jeden z najstarszych znanych na świecie meteorytów wystawiony na sprzedaż

Liczący 4,5 miliarda lat meteoryt właśnie trafił pod młotek. Wartość odnalezionego na początku ubiegłego stulecia odłamka ciała niebieskiego szacowana jest na 20,5 tys. euro.

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły kawałek skały. Nic bardziej mylnego… Eksperci z internetowego domu aukcyjnego Catawiki, na którego stronie trwa właśnie licytacja, potwierdzają autentyczność meteorytu.

- Ten starożytny, żelazny fragment ciała niebieskiego należący do oktaedrytów rozbił się dawno temu na północnych terenach obecnej Skandynawii – mówi Luca Esposito, znawca skał i minerałów – Wystawiony na sprzedaż, ważący ponad 26,5 kilograma odłamek, odnaleziony został dopiero w 1906 r. Badania potwierdziły jego wiek, czyniąc go tym samym jednym z najstarszych znanych na Ziemi meteorytów – dodaje.

Zakopany głęboko w warstwach polodowcowej moreny przetrzymał cztery epoki lodowcowe. Pierwsze jego odłamki odnalezione zostały w pobliżu miejscowości Kitkiöjärvi, kolejne na terenie gminy Pajala, około 140 km na północ od Koła Podbiegunowego. Jego nazwa - Muonionalusta powstała zaś w 1910 r. od nazwy rzeki – Muonio, przepływającej  w pobliżu miejsca odnalezienia pierwszych odłamków.

Inne fragmenty tegoż meteorytu spotkać można obecnie w kilku muzeach na całym świecie. Trwająca tylko do niedzieli, 22 października, na stronie internetowego domu aukcyjnego Catawiki licytacja jest okazją, by osoba prywatna mogła zostać posiadaczem jednego z najstarszych znalezionych na Ziemi kosmicznych odłamków ciał niebieskich.

Aukcję można śledzić na stronie serwisu Catawiki.
 

Zdjęcia meteorytu Muonionalusta. Źródło: Planet PR.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Dorota Wawro (Planet PR)

 

Reklama