Przejdź do treści

Największe satelitarne detekcje bolidowe – jesień 2016

Według informacji udostępnionych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w październiku i listopadzie 2016 roku w atmosferze ziemskiej zaobserwowano 3 superbolidy. Zjawiska zarejestrowano przy użyciu satelitów należących do departamentu obrony USA.

Każdej doby do atmosfery ziemskiej wpada znaczna ilość materii meteoroidowej. Tylko niewielka część zjawisk wywoływanych przez tą materię obserwowana jest bezpośrednio. Ze względu na to że Ziemia w większości pokryta jest oceanami i obszarami niezamieszkanymi ogromna większość bardzo jasnych bolidów pozostaje niezauważona. Tylko najpotężniejsze zjawiska udaje się zarejestrować dzięki satelitom wojskowym których podstawowym zadaniem jest monitorowanie traktatów dotyczących zakazu prób jądrowych.

Pierwsze ze zjawisk zarejestrowane zostało 1 października 2016 roku o godzinie 20:23 UT nad zachodnią Algierią. Maksymalną jasność odnotowano na wysokości 27,8 kilometra, prędkość udało się określić na 14,2 km/s. Całkowita energia wydzielona podczas wejścia obiektu do atmosfery może być wyrażona jako ekwiwalent 0,11 kT trotylu. Bolid ten został dostrzeżony przez mieszkańców Algierii a co więcej został nawet zarejestrowany przy użyciu telefonu z wbudowaną kamerą. Na filmie widoczny jest końcowy fragment trajektorii z bardzo silnym krótkotrwałym rozbłyskiem.

Drugie zjawisko dla którego całkowita energia określona została jako równowartość 0.24 kT wystąpiło nad południowym Atlantykiem 3 listopada 2016 roku, dokładnie pomiędzy południową Afryką a południową Ameryką. Punkt o największej jasności zaobserwowano na wysokości 37 kilometrów. Nie udało się uzyskać jakichkolwiek innych informacji na temat tego bolidu, nie został on też zarejestrowany żadną inną metodą.

Ostatnie ze zjawisk zarejestrowano 2 tygodnie temu nad Oceanem Indyjskim. Dokładnie 24 listopada o godzinie 14:10 UT pojawił sie bolid kilkukrotnie większy od zjawiska zarejestrowanego na początku października nad Algierią. Wysokość dla maksimum to 30,6 km przy prędkości 17,4 km/s. Biorąc pod uwagę energię odpowiadającą 0,4 kT i powyższe parametry można spodziewać się upadku dość dużej ilości meteorytów. Niestety miejsce potencjalnego spadku znajduje się na Oceanie Indyjskim, 3000 km od najbliższego brzegu.

W tym roku drogą satelitarną zarejestrowano 26 wielkich bolidów. W roku 2016 najpotężniejsze zjawisko zarejestrowano nad południowym Atlantykiem 6 lutego 2016 roku. Energia wyzwolona podczas przejścia obiektu przez atmosferę porównywalna była z energią wybuchu atomowego podczas ataku na Hiroshimę. W porównaniu z bolidem znad Czelabińska było to jednak zjawisko dwudziestokrotnie słabsze.Film ze zjawiskiem z 01.10.2016: https://www.youtube.com/watch?v=tU2eALCs09g