Przejdź do treści

NASA dokładniej zbada zagrożenia ze strony asteroid

Pierwsze obrazy radarowe asteroidy 1998 QE2, uzyskane, gdy obiekt ten znajdywał się bardzo blisko – w odległości około 6 milionów kilometrów od Ziemi. Mała, jasna kropka w prawym dolnym rogu zdjęcia to drobny satelita okrążający asteroidę 1998 QE2. Źródło: NASA/JPL-Caltech/GSSR

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła właśnie powołanie Grand Challenge – instytucji, której celem będzie wykrywanie wszelkich potencjalnych zagrożeń ze strony asteroid dla naszej cywilizacji, jak również ustalanie scenariuszy obrony przed nimi.

Inicjatywa ta jest w pewnym stopniu uzupełnieniem ogłoszonego ostatnio pomysłu przekierowania pobliskiej asteroidy i wysłania na nią ludzkiej załogi, która dokładniej ją zbada. Projekt ma mieć charakter interdyscyplinarny i polegać w dużej mierze na współpracy z innymi agencji rządowymi, firmami technologicznymi oraz środowiskami akademickimi.

NASA już od kilku lat pracuje nad kwestią poszukiwania szczególnie dla nas groźnych asteroid. Szacuje się, że znamy już około 95 procent takich obiektów, krążących wokół Słońca po orbitach bardzo zbliżonych do ziemskiej. Szefostwo NASA słusznie jednak zauważa, że musimy znaleźć i zbadać wszystkie z nich. Projekt Grand Challenge ma więc koncentrować się przede wszystkim na wykrywaniu i opisywaniu parametrów orbitalnych nowych, nieznanych jeszcze asteroid oraz na odkryciu, jak możemy sobie poradzić z niesionym przez nie zagrożeniem dla Ziemi.

Asteroidy i inne obiekty stanowiące zagrożenie, NEO (ang. Near-Earth objects) to ciała niebieskie, których orbity przechodzą blisko orbity Ziemi. Przyjmuje się, że są to ciała, których część orbity znajduje się w odległości mniejszej niż 1,3 jednostki astronomicznej od Słońca. NASA ma upoważnienie Kongresu Stanów Zjednoczonych na katalogowanie wszystkich obiektów NEO, które mają co najmniej 1 kilometr średnicy. Taka wielkość może sprawić, że spadający obiekt mógłby spowodować katastrofalne zniszczenia o zasięgu lokalnym, jak i pewne groźne zjawiska w skali całego globu. Dotychczas już odkryto blisko 1000 obiektów NEO. Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne państwa systematycznie przeszukują niebo w poszukiwaniu takich zagrożeń w ramach międzynarodowego programu Spaceguard.

Grand Challenge, ambitny projekt na skalę całej naszej planety, będzie jednak wymagał zarówno przełomów naukowych, jak i nowych technologii i dobrych pomysłów. To także jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją obecnie przed Stanami Zjednoczonymi i samą NASA.

 

Źródło: Elżbieta Kuligowska | astronomy.com|

Na zdjęciu: Pierwsze obrazy radarowe asteroidy 1998 QE2, uzyskane, gdy obiekt ten znajdywał się bardzo blisko – w odległości około 6 milionów kilometrów od Ziemi. Mała, jasna kropka w prawym dolnym rogu zdjęcia to drobny satelita okrążający asteroidę 1998 QE2. Źródło: NASA/JPL-Caltech/GSSR

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama