Przejdź do treści

NASA i ESA rozbiją sondę o powierzchnię planetoidy

Sonda AIM obserwuje zderzenie sondy DART z planetoidą
Dwie sondy - Asteroid Impact Mission (AIM) wysyłana przez ESA oraz Double Asteroid Redirection Test (DART) wysyłana przez NASA spotkają się z podwójną planetoidą (65803) Didymos.

Start misji AIM planowany jest na październik 2020 roku, a spotkanie z planetoidą i jej małym naturalnym satelitą Didymoon na maj 2022 roku.

Ten układ podwójny należy do rodziny planetoid Apollo. Został odkryty 11 kwietnia 1996 roku przez Joe Montani w Kitt Peak National Observatory w Arizonie.

Księżyc Didymoon charakteryzujący się wydłużonym kształtem (średnica 160 m) okrąża planetoidę Didymos (średnica 750 m) co 12 godzin na wysokości 1100 m.

Naziemne obserwacje wykazały, że Didymos zbudowany jest planetoidą chondrytową lub kamienną powstałą z pyłu podczas tworzenia się Układu Słonecznego.

"W celu ochrony Ziemi przed potencjalnymi niebezpiecznymi zderzeniami z planetoidami musimy zrozumieć planetoidy dużo lepiej - z czego są zrobione, ich budowę, pochodzenie oraz ich reakcję na zderzenie," powiedział dr Patrick Michael, naukowiec z Uniwersytetu w Nicei oraz kierownik zespołu misji AIM.

"AIDA będzie pierwszą misją, której zadaniem jest zbadanie układu podwójnego planetoid. Co więcej będzie to pierwszy test naszych zdolności do zmiany trajektorii planetoidy poprzez uderzenie sondą w jej powierzchnię."

"Europejska część misji, AIM, będzie miała za zadanie zbadanie struktury Didymoon oraz orbit i rotacji układu podwójnego. Dzięki temu poznamy informacje o jego pochodzeniu i ewolucji."

Sonda AIM zbada masę, kształt, gęstość oraz właściwości dynamiczne Didymoona jak również wykona mapę powierzchni planetoidy w zakresie widzialnym i podczerwonym oraz spróbuje określić co znajduje się pod powierzchnią za pomocą radaru.

W ramach misji sonda AIM wystrzeli w kierunku planetoidy niewielki lądownik - MASCOT-2, który będzie transmitował i otrzymywał sygnały radiowe z Didymoona starając się zbadać jego budowę wewnętrzną.

W październiku 2022 roku sonda AIM przesunie się na bezpieczną odległość, z której będzie obserwować uderzenie sondy Dart w powierzchnię Didymoona o badać skład wyrzuconego podczas zderzenia materiału.

Następnie sonda wznowi mapowanie i monitorowanie planetoidy badając materię tworzącą wnętrze planetoidy, a odsłoniętą przez zderzenie z sondą. Ponadto sonda będzie obserwowała zmiany orbity planetoidy.

Połączenie misji AIM oraz DART pozwoli poznać związek materii na powierzchni planetoidy z materią wnętrza.

W ramach misji sondy AIM planowane jest wypuszczenie trzech satelitów typu cubesat, które będą wspomagać sondę w obserwacjach oraz będą okazją do przetestowania sposobów komunikacji między satelitami w przestrzeni kosmicznej.

Misja AIDA była szeroko omawiana w zeszłym tygodniu podczas European Planetary Science Congress 2015 w Nantes we Francji.

Źródło: sci-news.com

Reklama