Przejdź do treści

NASA pokazała dowody na występowanie ciekłej wody na Marsie

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że ma dowody potwierdzające występowanie ciekłej wody na Marsie. Obserwacje spektroskopowe tajemniczych ciemnych pasm na stokach wzgórz w kilku miejscach na planecie wskazują na obecność tam uwodnionych soli, a to sugeruje okresowe występowanie ciekłej wody w tych miejscach.

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane za pomocą spektrometru obrazującego sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Widmowe sygnatury uwodnionych minerałów są dowodem na to, że w tych miejscach powinna okresowo występować woda w stanie ciekłym. W niektórych miejscach na Marsie tajemnicze ciemne pasma na stokach wzgórz zwiększają się i zmniejszą wraz z upływem czasu. Gdy mamy ciepłą porę roku, ciemnieją i wydłużają się w dół, z kolei w chłodniejszych miesiącach słabną. Naukowcy dostrzegli je w kilku miejscach na powierzchni Marsie, w których temperatura przekracza minus 23 stopnie Celsjusza. Jeśli jest zimniej, zanikają.

Zagadkowe struktury określane są jako „recurring slope lineae” (RSL), co można tłumaczyć jako „powracające okresowo linie na zboczach”. Kwestia ich związków z wodą była już podnoszona wcześniej. Gdy teraz w miejscach ich występowania wykryto uwodnione sole, pozwala to wyjaśnić obserwowane procesy, bowiem uwodnione sole obniżają temperaturę punktu zamarzania wody. Przykładowo na Ziemi sypie się sól na drogach, aby stopić śnieg i lód.

Co więcej, uwodnione sole udaje się wykryć tylko gdy ciemne pasma są szerokie. Gdy się zwężają, w widmie znikają linie pochodzące od uwodnionych soli.

„Uwodnione sole występowały tylko w okresach gdy sezonowe struktury były najszersze, co sugeruje, że albo same ciemne pasma, albo proces je tworzący jest źródłem uwodnienia. W obu przypadkach wykrycie uwodnionych soli na zboczach wzgórz oznacza, że woda odgrywa istotną rolę w powstawaniu ciemnych struktur” powiedział Lujendra Ojha z Georgia Institute of Technology w Atlancie (USA), pierwszy autor publikacji, która ukazała się 28 września 2015 r. w „Nature Geoscience”.

Według amerykańskiego badacza i jego zespołu zaobserwowane linie widmowe najlepiej pasują do uwodnionych minerałów zwanych nadchloranami (nadchlorany to sole kwasu nadchlorowego). Najprawdopodobniej jest to mieszanka nadchloranu magnezu, chloranu magnezu i nadchloranu sodu.

Nadchlorany były już wykrywane na Marsie w kilku miejscach, przykładowo przez lądownik Phoenix oraz przez łazik Curiosity, a być może także przez lądowniki Viking 1 i Viking 2 (chociaż w ich przypadku nie wszyscy naukowcy są zgodni). Występują też w sposób naturalny na Ziemi, są skoncentrowane głównie na pustyniach.

"Gdy ludzie mówią o wodzie na Marsie, zazwyczaj mają na myśli wodę występującą bardzo dawno temu albo zamarzniętą. Teraz mamy coś więcej. To pierwsze spektralne obserwacje, które jednoznacznie wspierają naszą hipotezę powstawania struktur RSL dzięki wodzie" - uważa Ojha.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Ciemne, długie na 100 metrów pasma, nazwane „recurring slope lineae” (RSL), okresowo spływają w dół wzgórz na Marsie i wygląda na to, że utworzone przez wodę współcześnie występującą na planecie, gdyż występują tam uwodnione sole. Źródło: NASA/JPL/University of Arizona.
Reklama