Przejdź do treści

NASA pokazała film z lądowania Perseverance

Lądowanie łazika Perseverance - widok w dół z kamery na platformie nad łazikiem

Na Ziemię dotarły już zdjęcia z kamer rejestrujących lądowanie łazika Perseverance. Z zarejestrowanych obrazów utworzono spektakularny film z całego procesu. Możemy zobaczyć, jak rozkładał się spadochron oraz co widziały łazik i moduł lądowania podczas manewru lądowania.

18 lutego na powierzchni Marsa wylądował kolejny amerykański łazik. Pojazd Perseverance dotknął miękko marsjańskiego gruntu w Kraterze Jezero, który miliardy lat temu był dnem jeziora.

Ważący około 1 tony łazik Perseverance został dostarczony na powierzchnię Marsa za pomocą specjalnego systemu lądowania złożonego z kapsuły, hipersonicznego spadochronu i platformy z silnikami rakietowymi. Manewr nazwany EDL został po raz pierwszy zastosowany przy łaziku Curiosity w 2013 roku.

Kluczowe fazy lądowania między wejściem kapsuły w rzadką atmosferę Czerwonej Planety, a opuszczeniem łazika na linach przez platformę rakietową trwają łącznie 7 minut. Inżynierowie misji nazywają ten czas „7 minutami grozy” ze względu na stopień skomplikowania systemu i konieczność, że wszystkie krytyczne manewry muszą być wykonane autonomicznie przez łazik w sposób bezbłędny.

Więcej o lądowaniu Perseverance

Dzięki misji Perseverance po raz pierwszy mogliśmy w całości w takich szczegółach zobaczyć jak to lądowanie wyglądało. Prezentuje to poniższy film.


Jak nagrano lądowanie?

Łazik Perseverance został wyposażony w znacznie większą ilość kamer w stosunku do swojego poprzednika – łazika Curiosity. W szczególności do systemu lądowania zamontowano 7 kamer i mikrofon do dokładnej rejestracji przebiegu całego procesu zniżania i lądowania. Curiosity dysponował tylko jedną kamerą MARDI zamontowaną na korpusie łazika i rejestrującą powierzchnię pod nim.

Nowe kamery dodane do misji Perseverance nie są krytyczne dla powodzenia całej misji, ale miały stanowić dodatek cennych inżynieryjnych danych i zwiększyć zainteresowanie misją dla publiki.

Na górnej części kapsuły przymocowano kamery skierowane w górę, które zarejestrowały otwieranie hipersonicznego spadochronu. To pierwsze takie obrazki uzyskane poza Ziemią. Na platformie rakietowej znalazły się kamery patrzące w dół do rejestracji opuszczania łazika na linach.

Na samym łaziku jedna kamera patrząca w górę rejestrowała działającą platformę rakietową, a druga kamera skierowana w dół zapisywała obraz zbliżającej się powierzchni Marsa.

Rejestracja złożonego procesu lądowania to nie tylko spektakularnie wyglądający film popularyzujący ideę eksploracji Marsa, ale też ważny materiał do analiz dla naukowców i inżynierów zajmujących się misją.

Nikt do tej pory nie widział jak fizycznie wygląda rozkładanie spadochronu w cienkiej atmosferze marsjańskiej. Na filmie można też zobaczyć jak rzeczywiście wygląda lądowanie łazika, jaka ilość materiału z powierzchni podnoszona jest przez silniki rakietowe platformy lądującej, czy to jak koła i zawieszenie pojazdu reaguje na przyziemienie.

Materiał, na bazie którego powstał ten film, będzie na pewno dokładnie zbadany przez zespół misji.


Co dalej z łazikiem?

Trwa dopiero 4. dzień marsjański misji łazika Perseverance. Pojazd zdążył już rozłożyć maszt z instrumentami naukowymi i kamerami. Na Ziemię dotarła też już duża ilość fotografii pokazujących okolice miejsca lądowania.

Inżynierowie dokonali też już aktualizacji oprogramowania łazika. Swój pierwszy status wysłał też dron znajdujący się pod pojazdem. 21 lutego zaczęło się jego ładowanie, które będzie przebiegać w sesjach co kilka dni.

Wypuszczenie drona będzie jedną z pierwszych dużych aktywności łazika. Nastąpi to jednak dopiero za około 1–2 miesiące.

Zanim to nastąpi testowane będą wszystkie instrumenty i podsystemy łazika oraz kalibrowane te elementy sprzętu naukowego, które tego potrzebują. Pojazd za parę tygodni powinien też wykonać pierwsze testowe ruchy ramienia robotycznego i krótką jazdę próbną.

 

 

Więcej informacji:

 

Autor: Rafał Grabiański

Źródło: NASA

 

Na zdjęciu u góry:

Lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Marsie. Zdjęcie z kamery zamontowanej na platformie, z której na linach wypuszczono łazika w końcowym etapie lądowania. Źródło: NASA.

 

Reklama