Przejdź do treści

NASA przyspiesza prace nad załogowym programem księżycowym

img

Amerykańska agencja kosmiczna przyspiesza prace nad misjami na Księżyc. Finansowanie rozwoju komercyjnych lądowników i ogłoszony konkurs na koncepcję załogowego lądownika to kolejne kroki NASA w kierunku ponownego postawienia stopy na Księżycu w 2028 roku.

W listopadzie 2018 roku NASA ogłosiła wybór dziewięciu firm, które będą mogły rywalizować o kontrakty na dostarczanie ładunków na powierzchnię Księżyca. Program CLPS (Commercial Lunar Payload Services) ma umożliwić agencji umieszczenie własnych ładunków badawczych na powierzchni Księżyca.

Teraz agencja ogłosiła, że będzie chciała przeprowadzić pierwsze misje z komercyjnymi lądownikami jeszcze w 2019 roku. Na przyszły tydzień zapowiedziano ogłoszenie wyboru dwunastu ładunków, które NASA chciałaby umieścić na komercyjnych lądownikach. Będą to instrumenty zarówno do badań naukowych, jak i do testowania różnych technologii. NASA wezwała także wcześniej prywatne przedsiębiorstwa do zgłaszania własnych pomysłów na ładunki do wysłania na Księżyc. Termin zgłoszeń upływa w lutym.

Postępuje także księżycowy program załogowy. 13 grudnia 2018 roku NASA ogłosiła plany współpracy z sektorem prywatnym w celu opracowania koncepcji systemów wielokrotnego użytku, które umożliwiłyby załogowe lądowanie na Księżycu. Amerykanie chcą rozpocząć testy tych technologii w 2024 roku, a ludzie mają ponownie postawić stopę na Księżycu w 2028 roku.

W ramach programu NextSTEP NASA rozpisała 7 lutego konkurs dla firm na załogowy system księżycowy. Firmy mogą zgłaszać koncepcje do 25 marca. Agencja chciałaby sfinansować bardziej szczegółowe prace koncepcyjne wybranych projektów od lipca 2019 roku. Propozycje muszą być zgodne z referencyjną architekturą NASA, tj. trzystopniowym systemem składającym się z modułu orbitalnego, członu zniżania oraz członu wznoszenia.

Konkursy te wpisują się w plany powstania załogowej stacji wokółksiężycowej LOP-G. Rozwijany system załogowy miałby wykorzystywać stację jako przystań, z której odbywałyby się operacje lądowania na Księżycu. Dwa elementy systemu (człon wznoszenia oraz moduł orbitalny) miałyby być wielokrotnego użytku, a więc misje transportowe z Ziemi do stacji LOP-G umożliwiałyby dotankowanie i kolejne misje.

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: NASA/SpaceNews

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Artystyczna koncepcja lądownika z astronautami na powierzchni Księżyca. Źródło: NASA.

Reklama