Przejdź do treści

NASA szykuje się do wystrzelenia sondy do planetoidy

OSIRIS-Rez i asteroida Bennu - wizja artystyczna
OSIRIS-Rex to nazwa nowej amerykańskiej bezzałogowej sondy kosmicznej, która ma zostać wystrzelona we wrześniu 2016 r. NASA chce za jej pomocą pobrać próbki z planetoidy i dostarczyć je na Ziemię do badań laboratoryjnych.

Celem sondy ma być planetoida (101955) Bennu, która należy do planetoid bliskich Ziemi (NEA - Near Earth Asteroid), a na dodatek jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczny obiekt, gdyż jej orbita przecina orbitę Ziemi. Według obliczeń, za około 150 lat może zbliżyć się kilkukrotnie do Ziemi, z prawdopodobieństwem uderzenia wynoszącym 0,07 proc. Orbita planetoidy przebiega wokół Słońca, na jeden pełny obieg potrzebuje 1 roku i 71 dni.

Sonda OSIRIS-Rex, czyli Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer zostanie wystrzelona 9 września 2016 r. o godzinie 1.05 polskiego czasu. Gdyby trzeba było przełożyć start, to jest na to rezerwa czasowa, bowiem okno startowe potrwa 34 dni. Sonda ma masę 2110 kilogramów i zostanie wyniesiona za pomocą rakiety Atlas V 411.

Do swojego celu, planetoidy Bennu, sonda ma dotrzeć w 2018 roku. Najpierw zbada obiekt z orbity, a później naukowcy wybiorą najlepsze miejsca do pobrania próbek. Gdy to się powiedzie, sonda powróci w pobliże Ziemi i zrzuci kapsułę zawierającą od 60 do 2000 gramów materiału pobranego z powierzchni planetoidy. Ma to nastąpić w 2023 roku.

Naukowcy skonstruowali pięć przyrządów naukowych, w które wyposażyli sondę: zestaw kamer, wysokościomierz laserowy oraz trzy spektrometry. Dodatkowo OSIRIS-Rex będzie dysponować dwoma systemami przeznaczonymi do pobrania próbek, automatycznym ramieniem oraz wspomnianą kapsułą.

Nazwa planetoidy (Bennu) został wybrana w ramach konkursu towarzyszącego przygotowaniom do misji sondy. Bennu był w mitologii egipskiej świętym ptakiem.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na ilustracji:
Artystyczna wizja sondy kosmicznej OSIRIS-Rex nad planetoidą Bennu. Źródło: NASA.Reklama