Przejdź do treści

NASA utraciła kontakt z miniaturowymi sondami kosmicznymi MarCO

Testy paneli baterii słonecznych w sondzie MarCO

Mars Cube One (MarCO) to dwie miniaturowe sondy kosmiczne, które towarzyszyły lądowaniu misji InSight na powierzchni Marsa w listopadzie 2018 roku. Służyły jako przekaźniki sygnałów. Dwa dni temu NASA poinformowała, że w ostatnich tygodniach utraciła z nimi kontakt.

Lądowanie sondy InSight na powierzchni Czerwonej Planety miało miejsce 26 listopada 2018 roku. Wspomagały je dwa dodatkowe niewielkie satelity MarCO, służące jako przekaźniki sygnału. Jeden z satelitów nazwano EVE, a drugi WALL-E. Imiona te pochodzą od postaci z filmów animowanych wytwórni Pixar.

Celem projektu MarCO było przetestowanie technologii sprawdzenie jakie są ograniczenia w miniaturyzacji przy misjach w głęboki kosmos, tzn. w przestrzeń międzyplanetarną. Generalnie MarCO rozmiarami odpowiadają małym satelitom klasy CubeSat, czyli takim, jak na przykład polskie studenckie satelity PW-Sat i PW-Sat 2.

Eksperyment się powiódł sondy za 18,5 miliona dolarów zadziałały tak, jak oczekiwano, a to zaledwie ułamek kosztu normalnej, dużej misji planetarnej. Dodatkowo satelita WALL-E przysłał fotografie Marsa, a jego kolega EVE wykonał prosty eksperyment radiowy.

Natomiast wszystko wskazuje na to, iż zbliża się koniec projektu MarCO. NASA podała, iż ostatni kontakt satelity WALL-E z Ziemia nastąpił 29 grudnia 2018 roku, a satelity EVE kilka dni później (4 stycznia 2019 roku). Można obliczyć, że aktualnie sondy te powinny znajdować się odpowiednio 1,6 miliona kilometrów i 3,2 miliona kilometrów za Marsem.

Nie wiadomo, czemu sondy zamilkły – rozważanych jest kilka możliwości. Mogły pojawić się problemy z kontrolą pozycji sond, a w konsekwencji zaczęły się one poruszać się w taki sposób, że nie mogą odbierać poleceń ani wysyłać danych. Może to być też problem z czujnikami jasności, od których zależy ustawienie sond w kierunku Słońca, aby naładować baterie. Trzecia możliwość to ich oddalanie się od Słońca są na orbicie okołosłonecznej, a im dalej, tym trudniej wycelować anteną w Ziemię. NASA spróbuje ponownie skontaktować się z sondami MarCO, gdy w lecie zaczną zbliżać się do Ziemi.

Ponieważ eksperyment MarCO zakończył się sukcesem, NASA będzie chciała w kolejnych latach wysłać następne misje miniaturowych sond kosmicznych.

Więcej informacji:

 

Źródło: NASA

Reklama