Przejdź do treści

NASA wybrała 7 nowoczesnych koncepcji eksploracji kosmosu

Wybrane projekty wyłonione zostały z programu Innovative Advanced Concepts (NIAC). Spośród licznych propozycji wybrano projekty odznaczające się największą innowacyjnością i trwałością rozwiązań technologicznych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych koncepcji.

Swarm Flyby Gravimetry - metoda badania pól grawitacyjnych i rozmieszczenia struktur pod powierzchnią małych obiektów Układu Słonecznego, bez potrzeby budowy dedykowanych sond i lądowników. Projekt zakłada badanie takich obiektów za pomocą sondy, która przelatując w pobliżu komety lub planetoidy wypuści rój małych, wyprodukowanych niskimi kosztami sond.

3D Photocatalytic Air Processor for Dramatic Reduction of Life Support Mass and Complexity - system korzystający z obecnych w przestrzeni kosmicznej wysokoenergetycznych promieni światła o długości fali 190 nm, które po zastosowaniu katalizatora pomagają generować tlen. Metoda ta pozwala na obniżenie masy, kosztów i stopnia skomplikowania układów podtrzymujących życie w przestrzeni kosmicznej, zwiększając przy tym ich bezpieczeństwo.

PERISCOPE: PERIapsis Subsurface Cave Optical Explorer - urządzenie, które umieszczone na bardzo niskiej orbicie wokół Księzyca, będzie badało jasiknie na jego powierzchni za pomocą lasera. Metoda ta pozwoli na utworzenie map badanych jaskiń w technologii 3D.

Titan Submarine: Exploring the Depths of Kraken Mare - propozycja pojazdu, który na podobieństwo łodzi podwodnych pływałby w metanowym morzu na powierzchni Tytana, szukając m.in. śladów życia.

SCEPS in Space - Non-Radioisotope Power Systems for Sunless Solar System Exploration Missions - technologia wykorzystująca chemiczne systemy zasilania, stosowana od dziesięcioleci w torpedach marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Projekt polegałby na wykorzystaniu tej technologii w celu zasilania lądowników lub sond, które musiałyby działać w warunkach, w których niemożliwe jest zastosowanie baterii słonecznych.

Trans-Formers for Lunar Extreme Environments: Ensuring Long-Term Operations in Regions of Darkness and Low Temperatures - ta długa nazwa projektu odnosi się do propozycji kierowania światła słonecznego do wnętrza księżycowych kraterów, które tkwią w "wiecznych" ciemnościach. Energia słoneczna zasilałaby roboty pracujące na dnie tych kraterów, utrzymując jednocześnie ich temperaturę, co pozwalałoby na uniknięcie skomplikowanych systemów podtrzymywania temperatury.

Heliopause Electrostatic Rapid Transit System (HERTS) - technologia wykorzystująca elektryczny żagiel, napędzany wiatrem słonecznym, pozwalająca na znaczne skrócenie czasu dotarcia misji badawczych w odległe rejony Układu Słonecznego. Zgodnie z założeniami podróż do heliopauzy zajęłaby mniej niż 15 lat.  

Przedstawione projekty zostały zakwalifikowane do drugie etapu programu NIAC, w którym zespoły badawcze będą pracować nad realizacją zaproponowanych rozwiązań. Większość z tych koncepcji jest w początkowej fazie rozwoju, więc ich zastosowanie w przyszłych misjach nastąpi nie wcześniej niż za 10 lat.

Więcej informacji:
From Satellite Swarms to Interstellar Submarines, NASA Selects Leading-Edge Technology Concepts for Continued Study
NIAC 2015 Phase I and Phase II Selections

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło:
NASA

Na zdjęciu: artystyczna wizja żagla elektrycznego. Źródło: NASA/B. Wiegmann

Reklama