NASA zbada Słońce z bliska ramach misji Parker Solar Probe

Parker Solar Probe - artystyczna wizja sondy badającej koronę słoneczną
NASA ogłosiła, iż misja kosmiczna do badania korony słonecznej będzie nosić nazwę Parker Solar Probe na cześć naukowca, który 60 lat temu w swoich pracach opisywał to co obecnie nazywamy wiatrem słonecznym.

Sonda kosmiczna Parker Solar Probe, wcześniej znana jako Solar Probe Plus, ma zostać wystrzelona w 2018 roku. Okno startowe będzie trwało 20 dni i rozpocznie się 31 lipca 2018 r. Sonda zostanie wyniesiona przy pomocy rakiety Delta IV Heavy.

Celem jest dotarcie sondy w obszar korony słonecznej, na odległość 5,9 miliona kilometrów od fotosfery (widocznej warstwy Słońca, którą można określić jako "powierzchnię"). Jest to 8,5 promienia Słońca. Będzie to siedmiokrotnie bliżej Słońca niż dotarła jakakolwiek wcześniejsza sonda kosmiczna. Sonda ustanowi tez inny rekord, będzie najszybciej poruszającym się próbnikiem, przy przelocie koło Słońca ma mieć prędkość do 200 km/s. Dotychczas rekord prędkości należał do sondy Helios 2 wystrzelonej w 1976 r.

Aby dotrzeć w pobliże Słońca sonda będzie potrzebowała aż siedmiu przelotów koło planety Wenus, aby uzyskać od niej asystę grawitacyjną.

31 maja podczas uroczystości na University of Chicago agencja kosmiczna NASA ogłosiła zmianę nazwy misji na Parker Solar Probe. Chce w ten sposób uczcić amerykańskiego astrofizyka Eugene’a Parkera, którego prace stanowiły podstawę do zrozumienia wiatru słonecznego. W 1958 roku Parker opublikował w "Astrophysical Journal" pracę pt. "Dynamics of the interplanetary gas and magnetic fields" dotyczącą dynamiki gazu międzyplanetarnego i pól magnetycznych. Przewidywał w niej, że ze SŁońca nieustannie ucieka strumień naładowanych cząstek (plazma) i pole magnetyczne. Dzisiaj nazywamy to wiatrem słonecznym.

Po raz pierwszy NASA nazwała swoją sondę kosmiczną imieniem osoby żyjącej.

Celami naukowymi misji Parker Solar Probe są badania korony słonecznej, a w szczególności tego w jaki sposób się rozgrzewa oraz jakie są mechanizmy przyspieszania wiatru słonecznego.

Na ilustracji:
Artystyczna wizja sondy Parker Solar Probe zmierzającej w pobliże Słońca. Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory.