Przejdź do treści

Nasz człowiek w Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt

Tak wyobrażamy sobie Rosette orbitującą wokół komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.  (nie zachowano skali!) Źródło: NASA/ESA/ATG Medialab

Józef Dobrowolski - zwycięzca konkursu "WakeUp Rosetta" - już niedługo wyjeżdża w nagrodę do Darmstadt (Niemcy), do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych (ang. European Space Operations Centre - ESOC), gdzie 12 listopada br. będzie uczestniczył w operacji lądowania lądownika Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Będzie to pierwsze w historii lądowanie na komecie obiektu zbudowanego przez ludzi.

Także Polska ma swój udział w tej misji. Na lądowniku Philae znajduje się instrument zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN nazwany MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science). To jedno z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w jakie wyposażona jest sonda Rosetta. Ten wielofukcyjny robot został zbudowany przez zespół inżynierów pod kierownictwem dr inż. Jerzego Grygorczuka. Posiada termometry, sensor na podczerwień i akcelerometr. MUPUS waży ok. 1,5 kg i wykorzystuje zaledwie 3 W mocy (to tyle, ile ma telefon komórkowy).  (Zob. Penetrator - "kometarny młotek", przyrząd w instrumencie MUPUS)

Józek Dobrowolski założył blog, na którym planuje zamieszczać relacje, zdjęcia i wszystko to, co związane jest z misją Rosetta i jego wyjazdem do ESOC. Oprócz opisu wydarzeń związanych z lądowaniem na komecie i z wyjazdem do Darmstadt, głównym tematem blogu będzie oczywiście Kosmos.

Serwis edukacyjny PTA Orion śledził konkurs "WakeUp Rosetta" od początku i kibicował Józkowi Dobrowolskiemu. Można powiedzieć, że mamy drobny udział w jego sukcesie. Józek Dobrowolski obiecał, że zaraz po swoim powrocie z Darmstadt specjalnie dla serwisu Orion opowie o całej swojej wyprawie i wszystkich przeżyciach związanych z operacją lądowania na komecie. 

Jeszcze dziś i jutro (do 23:59 GMT) można zgłaszać swoje propozycje na nazwę miejsca, gdzie wyląduje lądownik Philae - zwycięzca konkursu, tak jak Józek, pojedzie do Darmstad.


Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Tak wyobrażamy sobie Rosette orbitującą wokół komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.  (nie zachowano skali!) Źródło: NASA/ESA/ATG Medialab

Reklama