Przejdź do treści

Nauka przetrwa wojnę - zbiórka na renowację obserwatorium koło Charkowa

Radioteleskop UTR-2 - widok ze zniszczonego budynku

Na Zrzutka.pl trwa zbiórka funduszy wspomagających przetrwanie zimy przez ukraińskie obserwatorium radioastronomiczne zniszczone przez Rosjan. Środki zostaną przekazane na konto bankowe instytutu, który apeluje o wsparcie na Ukrainie i w innych krajach.

Obserwatorium radioastronomiczne koło Charkowa zostało uszkodzone w wyniku okupacji przez wojska rosyjskie. Obecnie tereny te są już wyzwolone przez stronę ukraińską. Obserwatorium wymaga jednak pilnych napraw, aby przetrwać okres zimowy. Aby pozyskać środki, instytut rozpoczął zbiórkę funduszy i zaapelował o wsparcie do świata naukowego i wszystkich, którym sercu leży rozwój nauki, o czym pisaliśmy na początku listopada.

Dodatkowo niedawno wystartowała zbiórka w Polsce w serwisie Zrzutka.pl, z której środki zostaną przekazane na konto instytutu. Akcję na Zrzutka.pl zorganizowała Uliana Pylypenko, studentka astronomii na Uniwersytecie Warszawskim. Jak mówi, zrzutka powstała za zgodą ukraińskiego obserwatorium i zebrana kwota zostanie przekazana na konto bankowe instytutu. W chwili pisania niniejszego tekstu, na Zrzutka.pl zebrane jest ponad 9 tysięcy złotych.

Środki, które do tej pory obserwatorium zgromadziło z różnych darowizn, będą w pierwszej kolejności przeznaczone na zakup generatora prądu (tyle już udało się zebrać), a następnie na prace konserwacyjne zabezpieczające obiekt przed warunkami zimowymi.

Zniszczenia w obserwatorium astronomicznym Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Źródło: Narodowa Policja Ukrainy

 

Oto fragmenty z opisu zbiórki na Zrzutka.pl:

Obserwatorium Radioastronomiczne im. S. Braude - to kompleks naukowy, gdzie przez dziesięciolecia tworzona była niesamowita nauka. Tutaj po raz pierwszy zaobserwowano pioruny na Saturnie. Tutaj prognozuje się aktywność słoneczna. Tutaj eksplorowane są pulsary, egzoplanety i jeszcze dużo rzeczy, od których wiruje w głowie.

Niedawno to miejsce przeżyło chyba najtrudniejszy okres w swojej historii – okupację rosyjską. W tym czasie wykorzystywano ją jak stanowisko ogniowe. Stąd okupanci prowadzili ostrzały, tutaj oni mieszkali i robili wszystkie te nikczemne rzeczy, do których są oni skłonni. Wskutek tego, obserwatorium potrzebuje drogiej i długotrwałej odbudowy, ale przede wszystkim niezbędne jest ocalić przyrządy oraz części budowy, które przetrwały, przed zimą.

W obserwatorium znajduje się radioteleskop UTR-2 – absolutnie unikalny instrument, jeden z największych detektorów kosmicznych fal dekametrowych na świecie. Składa się on z 2040 anten, które zajmują około 15 hektarów. Teleskopem sterowano za pomocą potężnych komputerów oraz różnych specjalistycznych przyrządów naukowych. W skład obserwatorium radioastronomicznego wchodzi także częściowo zbudowany radioteleskop nowej generacji GURT, obok znajdują się teleskop optyczny oraz stacja meteorowa. Były tam też rzeczy, które po prostu umożliwiały naukowcom normalne funkcjonowanie: przestronny budynek, w którym oni mieszkali i pracowali, a także środki transportu.

Dzięki bohaterskiemu wysiłkowi Sił Zbrojnych Ukrainy obserwatorium jest znów wolne. Jednak okupanci zrabowali komputery, sprzęt naukowy, sprzęt AGD oraz transport, znacznie uszkodzili teleskop optyczny i stację meteorową, zniszczyli dach oraz stropy międzypiętrowe głównego budynku. Co więcej, cały teren obserwatorium był zaminowany. 

Na szczęście, anteny UTR-2 są nieuszkodzone, a to znaczy, że odbudowa obserwatorium jest możliwa i jak najbardziej sensowna. Jasne, że nie można pokryć kosztu całkowitej rekonstrukcji wyłącznie za pomocą darowizn. Ale teraz najważniejszym priorytetem jest chronienie obserwatorium od warunków zimowych, pilna konserwacja systemu ogrzewania i wodociągu oraz zapewnienie ochrony, aby uniknąć jeszcze większych uszkodzeń. Środki z tej zbiórki będą pokrywać właśnie te potrzeby.

Jasne, że dla walczącego kraju wsparcie wojska jest najważniejsze, ale ta wojna toczy się także o dobrą przyszłość i perspektywę rozwoju. A nie będzie to możliwe bez nauki. Więc teraz możemy pomóc uratować wyjątkowe obserwatorium o ogromnym potencjale naukowym, które przyniesie światu jeszcze wiele odkryć!

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni każdemu za wsparcie oraz udostępnienie zbiórki!

 

Zniszczony budynek w obserwatorium astronomicznym koło Charkowa

Zniszczenia w obserwatorium astronomicznym Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Zdjęcie u góry:

Widok na radioteleskop UTR-2 ze zniszczonego budynku. Źródło: Instytut Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

 

 

Reklama