Przejdź do treści
Dodane przez czart - 17 gru 2014
Name a Crater on Mercury
Każdy chętny może zgłosić propozycje nazw dla kraterów na Merkurym. Konkurs jest prowadzony przez amerykański instytut Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, ale zgłoszenia mogą nadchodzić z dowolnego miejsca na Ziemi, także z Polski. Zachęcamy do promowania naszego kraju w kosmosie!

Wszystko odbywa się oficjalnie za zgodą Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), która jako jedyna ma prawo nadawania oficjalnie uznawanych nazw obiektom astronomicznym i różnym strukturom na ich powierzchniach. Organizatorzy konkursu wybiorą piętnaście nazw, które zgłoszą do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, która z kolei zgodnie ze swoimi procedurami wybierze nazwy dla pięciu kraterów. Konkurs jest prowadzony w związku z rocznicą 10 lat od wystrzelenia przez NASA sondy MESSENGER, która obecnie bada Merkurego z orbity.

Konkurs rozpoczął się 15 grudnia 2014 r., a zgłoszenia będą przyjmowane do 15 stycznia 2015 r.  go godziny 23.59 czasu uniwersalnego. Ogłoszenie decyzji IAU o wyborze oficjalnych nazwa nastąpi w marcu lub kwietniu.

Proponowane nazwy muszą być zgodne z ustalonymi regułami nazewnictwa struktur na powierzchni Merkurego. Według tych zasad wszelkie nowe kratery na tej najbliższej Słońcu planecie Układu Słonecznego muszą mieć nazwy związane z artystami, kompozytorami, pisarzami. Powinny to być osoby szerzej znane od co najmniej 50 lat. Dodatkowo wykluczone są osoby żyjące, od śmierci muszą upłynąć co najmniej 3 lata.

Inne obostrzenia obejmują kwestie polityczne, religijne i wojskowe - nazwy nie mogą mieć znaczenia w tych aspektach. Nazwy nie mogą tez powtarzać się z nazwami innych struktur na pozostałych planetach lub księżycach. Do tej pory 372 kratery na Merkurym posiadają własne nazwy, ich listę można znaleźć tutaj.

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę internetową http://namecraters.carnegiescience.edu. Zachęcamy do zgłaszania związanych z Polską nazw.

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Widok witryny internetowej do przyjmowania propozycji nazw kraterów na Merkurym. Źródło: Carnegie Institution for Science.