Przejdź do treści

Near Space Conference 2021

Near Space Conference 2021

W sobotę 20 listopada 2021 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się już szósta edycja konferencji „Near Space”. Wydarzenie będzie prowadzone w formie hybrydowej! Konferencja „Near Space” to coroczne spotkanie osób, których fascynuje podroż w głąb atmosfery i eksperymentowanie na wysokości znacznie przekraczającej 30 tysięcy metrów.

Konferencja „Near Space” to forum wymiany wiedzy i doświadczeń – konferencja i warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki. „Near Space” to przestrzeń, gdzie nadal niewiele osób może bywać. Są to piloci odrzutowców wojskowych i astronauci. Pojawiła się także grupa pasjonatów, którzy przy niewielkim nakładzie środków z dużą pomysłowością oraz skutecznością dzień po dniu badają najbliższe Ziemi otoczenie.

„Near Space Conference” jest wydarzeniem niekomercyjnym. Udział we wszystkich atrakcjach zwyczajowo nie wiąże się z jakimkolwiek kosztem dla uczestników. Co roku konferencji towarzyszyły warsztaty, które odbywały się dzień wcześniej, w piątek. Spotykali się na nich uczniowie, studenci i nauczyciele z sympatykami badania bliskiego kosmosu. W zeszłym roku z powodu pandemii warsztaty się nie odbyły.

W tym roku wszystkie działania okołokonferencyjne rozciągnięte są w czasie. Już po samej konferencji odbędzie się cykl warsztatów,  a całość zakończy „Near Space Hackathon” w marcu 2022 r. Więcej szczegółów podamy wkrótce.
 

Sobotnia konferencja startuje o godz. 10:00. Na cały dzień przewidziano 5 wystąpień i jedną sesję panelową, po których zaplanowano 10 minutowe sesje Q&A.

 • Krzysztof Bujwid oraz Piotr Franczak (obaj Polska) przedstawią temat „Cloudless – bezzałogowym samolotem w stratosferze. Od pomysłu do regularnych lotów w bliskim kosmosie”.
 • Jaroslav Urbar (Czechy) opowie o „Space Weather Effects on the Atmosphere”.
 • Milan Mijovic (Serbia) przestawi temat „Property rights and exploration of Outer space”.
 • Jakub Kapus (Słowacja) opowie, co Słowacja robi w przestrzeni kosmicznej w referacie pt. „To boldly go… – Slovakia in space”.
 • A Laszlo Bacsardi (Węgry) przedstawi węgierską drogę w kosmos: „Hungary in space: higher and higher”.
   

Konferencję zakończy godzinna sesja panelowa od 16:00 do 17:00, podczas której zostaną poruszone dwa tematy:

 1. Kosmiczny panel biznesowy: Jakie są szanse dla polskiego sektora kosmicznego?, w którym udział wezmą Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions, Space3ac), Jędrzej Kowalewski (Scanway) oraz dr Jakub Ryzenko (Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN).
   
 2. Panel „Role of V4+ in space race, w czasie którego o roli krajów Wyszechradzkich w podboju kosmosu będą dyskutowali Laszlo Bacsardi, Milan Mijovic oraz Jaroslav Urbar.

Organizatorami konferencji są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Fundacja Copernicus Project.

Odpowiedzialni za 6. edycję konferencji Near Space Conference są następujące osoby Maciej Jakimiec (radioamator [SP2SGF], pilot balonu na ogrzane powietrze, od 2005 roku propagator idei Near Space w Polsce; prezes zarządu Fundacji Copernicus Project), Marcin Centkowski (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń), Marzena Jakimiec (związana z działalnością Copernicus Project od początku 2004 roku) oraz Przemysław Kwiatkowski (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy).

W skład Komitetu Programowego wchodzą:

 • Jędrzej Górski – doktorant na Politechnice Wrocławskiej, założyciel Wroclaw Space and Aviation Group (WSAG), międzywydziałowego koła naukowego realizującego projekt FREDE (ang. FREon Decay Experiment) badający zjawiska rozpadu związków CFC (tzw. freonów) w stratosferze, w CBK PAN jest stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w projekcie komputera pokładowego;
 • Mariusz T. Kłoda – asystent w Katedrze Prawa Handlowego, Morskiego i Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK), sekretarz Grupy Roboczej ds. Polskiego Prawa Kosmicznego (Centrum Studiów Kosmicznych, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), członek Rady Naukowej czasopisma naukowego „Ad Astra. Program badań nad astropolityką i prawem kosmicznym", założyciel i redaktor bloga „Prawo i Kosmos – Prawo Kosmiczne”, konsultant audycji pod nazwą „Radio Planet i Komet” w Polskim Radio Pomorza i Kujaw, były współpracownik „Planetarium – Toruń”. Więcej informacji w biogramie.

Konferencję poprowadzi Radek Grabarek – dziennikarz IT, od zawsze zafascynowany kosmosem, eksploracją wszechświata i astronautyką, twórca kanału na YouTube oraz podcastu We Need More Space, organizator kosmicznych konferencji w całej Polsce.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia profilu Near Space Conference na Facebooku.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Kosmonauta.net, Space24 oraz We Need More Space.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje CBK PAN oraz Polska Agencja Kosmiczna – POLSA.

Aby wziąć udział w konferencji, trzeba się zarejestrować.

 
Źródło: Near Space Conference

Paweł Z. Grochowalski

Reklama