Przejdź do treści

„Near Space Conference” w Toruniu po raz piąty

Near Space Conference 2020

W sobotę 21 listopada 2020 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się już piąta edycja konferencji „Near Space”. To doroczne spotkanie osób, których fascynuje podroż w głąb atmosfery i eksperymentowanie na wysokości znacznie przekraczającej 30 tysięcy metrów. Tegoroczna edycja z powodu pandemii odbędzie się w trybie on-line.

Konferencja „Near Space” to forum wymiany wiedzy i doświadczeń – konferencja i warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki. „Near Space” to przestrzeń, gdzie nadal niewiele osób może bywać. Są to piloci odrzutowców wojskowych i astronauci. Pojawiła się także grupa pasjonatów, którzy przy niewielkim nakładzie środków z dużą pomysłowością oraz skutecznością dzień po dniu badają najbliższe Ziemi otoczenie.

„Near Space Conference” jest wydarzeniem niekomercyjnym. Udział we wszystkich atrakcjach zwyczajowo nie wiąże się z jakimkolwiek kosztem dla uczestników. Co roku konferencji towarzyszyły warsztaty, które odbywały się dzień wcześniej, w piątek. Spotykali się na nich uczniowie, studenci i nauczyciele z sympatykami badania bliskiego kosmosu. Pandemia zmieniła ten scenariusz i niestety w tym roku warsztaty, pomimo że zostały zaplanowane, nie odbędą się. Organizatorzy jednak postanowili przygotować materiał warsztatowy w formie kilkuminutowych filmików. Będzie on dostępny na stronie konferencji.

Organizatorzy pracują też nad przygotowaniem nowej formuły „Near Space Hackathon”, którą będzie można bezpiecznie zrealizować w dobie pandemii. Planują, że będzie to możliwe dopiero w ramach kolejnej już edycji konferencji, czyli w 2021 r..

Sobotnia konferencja startuje o godz. 10:00. Na cały dzień przewidziano 5 wystąpień i jedną sesję panelową, po których zaplanowano 10 minutowe sesje Q&A.

Dr inż. Adam Okniński (pracownik naukowy i kierownik Zakładu Technologii Kosmicznych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Odpowiada za Zespół pracujący nad ekologicznymi napędami satelitarnymi i technologiami rakietowymi w ramach m.in. projektów ESA, Komisji Europejskiej i Narodowego Centrum Badan i Rozwoju. Współzałożyciel stowarzyszeń: Polskiego Towarzystwa Rakietowego i Polish Space Professionals Association) przestawi odczyt pt. „Rozwój rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K oraz kompetencji w zakresie technologii rakietowych w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa”.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica (Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Swoje prace badawcze koncentruje wokół rozwoju satelitarnych technik obserwacyjnych w szczególności Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS), a także integracji laserowych pomiarów odległości do satelitów (SLR) i obserwacji GNSS) zaprezentuje temat: „System Satelitarny Galileo – nowe możliwości i wyzwania”.

Leszek Orzechowski (architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More oraz twórca polskiego habitatu analogowego – Placówki Badawczej LunAres) przedstawi odczyt pt. „Planetarne habitaty badawcze – projekty, analizy i szanse dla Polski na europejskiej scenie badań”.

Dr Anna Łosiak (geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w UK badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa) zaprezentuje temat: „Naukowy podbój Marsa: skąd wiemy, co znajduje się na Czerwonej Planecie, mimo że nigdy tam nie byliśmy?

Dr Anna Fogtman (doktor biologii, pracuje w Europejskim Centrum Astronautów (EAC), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie zajmuje się problemem oceny ryzyka zdrowotnego astronautów w nadchodzących misjach poza Niska Orbitę Okołoziemską (LEO). Tematyka jej badan skupia się wokół wpływu radiacji kosmicznej na człowieka, a w szczególności na biologicznym uwarunkowaniu wrażliwości na promieniowanie jonizujące) przedstawi odczyt pt. „Na co choruje się na Księżycu”.

Wydarzenie zakończy godzinna sesja panelowa pt. „Co powinno regulować polskie prawo kosmiczne?”, którą poprowadzą dr hab. Katarzyna Malinowska (profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. zarządzania ryzykiem i ubezpieczeń, w tym ubezpieczeń kosmicznych. Dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierownik studiów podyplomowych ”Przedsiębiorczość w przemyśle kosmicznym”), Marta Kolibabska (od kilku lat pracuje jako radca prawny w Wydziale Polityki Kosmicznej Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Reprezentuje Rzeczpospolitą Polską jako Delegat RP do dwóch gremiów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA): Rady oraz Komitetu Administracyjno-Finansowego) i Mariusz T. Kłoda (asystent w Katedrze Prawa Handlowego i Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Grupy Roboczej do spraw Polskiego Prawa Kosmicznego oraz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego. Założyciel i redaktor bloga Prawo i Kosmos – Prawo Kosmiczne, konsultant audycji pod nazwą „Radio Planet i Komet” w Polskim Radio PiK, były współpracownik „Planetarium – Toruń”).  

Organizatorami konferencji są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Fundacja Copernicus Project.

Odpowiedzialni za 5 edycję konferencji Near Space Conference są następujące osoby Maciej Jakimiec (radioamator [SP2SGF], pilot balonu na ogrzane powietrze, od 2005 roku propagator idei Near Space w Polsce; prezes zarządu Fundacji Copernicus Project), Marcin Centkowski (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń), Marzena Jakimiec (związana z działalnością Copernicus Project od początku 2004 roku) oraz Przemysław Kwiatkowski (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy).

W skład Komitetu Programowego wchodzą Jędrzej Górski (doktorant na Politechnice Wrocławskiej, założyciel Wroclaw Space and Aviation Group (WSAG), międzywydziałowego koła naukowego realizującego projekt FREDE (ang. FREon Decay Experiment) badający zjawiska rozpadu związków CFC (tzw. freonów) w stratosferze, w CBK PAN jest stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w projekcie komputera pokładowego) oraz Andrzej Kotarski (Współzałożyciel, Wiceprezes i Członek Głównej Komisji Rewizyjnej Mars Society Polska w latach 1999-2012; członek, Sekretarz Generalny i Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronautycznego od 1999 roku. W latach 2001-2005 przedstawiciel Polski i Koordynator Regionalny UN Space Generation Forum in Support of Space Applications Programme. Więcej informacji w biogramie).

Konferencję poprowadzi Radek Grabarek (dziennikarz IT, od zawsze zafascynowany kosmosem, eksploracją wszechświata i astronautyką. Twórca kanału na YouTube oraz podcastu We Need More Space. Organizator kosmicznych konferencji w całej Polsce).

Organizatorzy zapraszają do śledzenia profilu Near Space Conference na Facebooku.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: Kosmonauta.net oraz We Need More Space.

Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować.

 

Źródło: Near Space Conference

Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama