Przejdź do treści

New Horizons zmierza do obiektu Pasa Kuipera 2014MU69

JHUAPL - stanowisko kontroli lotu
Sonda New Horizons sukcesem zakończyła ostatni z serii czterech manewrów, które miały na celu skierowanie jej w kierunku obiektu Pasa Kuipera o nazwie 2014 MU69 do którego sonda zbliży się w styczniu 2019 roku. Obiekt ten znajduje się prawie 2 miliardy kilometrów za Plutonem. Sonda New Horizons odwiedzi ten obiekt, jeżeli NASA zatwierdzi rozszerzenie misji New Horizons.

Wszystkie cztery manewry były jak dotąd najdalszymi od Ziemi korektami trajektorii lotu wykonanymi przez jakąkolwiek sondę. Czwarty z manewrów przekazany do komputerów sondy oraz wykonany przez napędzane hydrazyną silniki strumieniowe, rozpoczął się ok. 7:15 czasu warszawskiego w środę (04.11) i trwał prawie 20 minut. Operatorzy sondy z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland rozpoczęli odbieranie danych od sondy za pomocą sieci Deep Space Network tuż przed 13:00 czasu warszawskiego w środę, ktore wskazywały, że manewr przebiegł pomyślnie.

Same manewry nie przyspieszyły, ani nie spowolniły sondy, a jedynie "popchnęły" ją trochę w bok z prędkością 57 m/s w kierunku obiektu Pasa Kuipera. To wartość wystarczająca, aby sonda New Horizons przechwyciła MU69 za nieco ponad 3 lata.
"To kolejny krok milowy w życiu misji New Horizons, która codziennie przesyła na Ziemię kolejne dane ze swojego historycznego przelotu w pobliżu Plutona i Charona, który miał miejsce 14 lipca br." mówi Curt Niebur, naukowiec programu New Horizons. "Wykonana przez nas korekta trajektorii lotu gwarantuje nam możliwość zbadania jeszcze odleglejszego obiektu w przyszłości."

Zespół misji New Horizons planuje złożenie do NASA formalnego wniosku o przedłużenie misji do 2014 MU69 na początku przyszłego roku. Zespół naukowy ma nadzieję na przelot w pobliżu MU69 w odległości jeszcze mniejszej niż to było w przypadku Plutona.

Trzy poprzednie manewry wykonane zostały 22, 25 i 28 października br. W momencie wykonywania czwartego manewru poruszająca się z prędkością ok. 50 000 km/h sonda znajdowała się 135 milionów kilometrów za Plutonem i ponad 5.1 miliarda kilometrów Ziemi. Aktualnie sonda znajduje się 1.44 miliarda kilometrów od MU69. Wszystkie systemy na pokładzie pracują prawidłowo i sonda nadal kontynuuje przesyłanie danych zapisanych na nośnikach cyfrowych podczas przelotu w pobliżu Plutona.

Źródło: NASA/JHUAPL

Reklama