Przejdź do treści

New Shepard wysyła po raz drugi turystów do granicy kosmosu

img

Firma Blue Origin wykonała drugi załogowy lot swojego systemu New Shepard. Kapsuła wyniosła na trajektorię suborbitalną czterech pasażerów, którzy przez kilka minut odczuli stan nieważkości nad granicą kosmosu.

Misja NS-18 była 18. lotem systemu New Shepard, ale dopiero drugim z załogą w środku kapsuły. Pierwszy lot załogowy NS-16 przeprowadzono 20 lipca 2021 r. Wtedy do granicy kosmosu polecieli: Jeff Bezos (założyciel firmy), Mark Bezos (brat Jeffa), Wally Funk (lotniczka, członkini programu Mercury 13) i Oliver Daemen (18-letni Holender, prywatny klient).

Po pierwszej misji załogowej firma Blue Origin przeprowadziła lot NS-17, bez załogi, za to z zestawem eksperymentów od różnych klientów w tym NASA.


Przebieg misji

Druga misja załogowa została przeprowadzona 13 października 2021 r. Rakieta New Shepard (nr seryjny 4, był to czwarty lot tego egzemplarza) wystartowała z kosmodromu firmy w West Texas o 16:49 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i już po kilku minutach rakieta wyniosła kapsułę na wysokość ponad 100 km i oddzieliła się od niej.

Pasażerowie misji mogli przez kilka minut odczuwać stan nieważkości i podziwiać widoki planety odpięci od foteli w statku. Rakieta po wykonanej pracy i oddzieleniu się od kapsuły rozpoczęła podróż powrotną, hamując w ostatniej fazie przy włączonym silniku na wyznaczonym lądowisku. Kapsuła wylądowała miękko w pobliżu kompleksu na spadochronach.

W misji NS-18 wzięli udział:

William Shatner - urodzony w 1931 r. w Kanadzie. Aktor, reżyser i producent i muzyk znany przede wszystkim z roli Kapitana Kirka w serialu Star Trek. William ma na swoim koncie także produkcje muzyczne i m.in. album The Blues, który w 2019 r. zajął pierwsze miejsce na liście Billboard Blues. W wieku 90 lat stał się najstarszym człowiekiem, który poleciał w kosmos.

Audrey Powers - Wiceprezydent Blue Origin ds. Operacji Misji i Lotu. Odpowiada w firmie za wszystkie działania związane z przeprowadzaniem lotu, konserwacją rakiety i kapsuły oraz sprzętu naziemnego, który wspiera te misje.

Dr Chris Boshuizen - współzałożyciel firmy Planet Labs, budującej komercyjne satelity obserwacyjne. Pełnił w tej firmie funkcję CTO (główny dyr. ds. technicznych). Pracował także w ośrodku NASA Ames. Z narodowości jest Australijczykiem, 3. w historii który poleciał w kosmos.

Glen de Vries - współzałożyciel Medidata Solutions - platformy do badań medycznych. Posiadacz licencji lotniczej.

 

Podsumowanie

Był to drugi lot Blue Origin z załogą w kapsule RSS na pokładzie. Firma chce przeprowadzić jeszcze jedną misję załogową w 2021 roku. W 2022 r. planowane jest zwiększenie częstotliwości lotów. Równolegle z misjami załogowymi prowadzone są też misje z automatycznymi zestawami badawczymi.

2021 rok jest pierwszym w historii tak intensywnym rokiem pod względem turystyki kosmicznej. Oprócz dwóch lotów Blue Origin, swój pierwszy lot z pełną kabiną pasażerską przeprowadziła firma Virgin Galactic za pomocą rakietoplanu VSS Unity. Turystyczną misję na niską orbitę okołoziemską przeprowadziła też firma SpaceX. W statku Sojuz MS do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleciała na kilka dni rosyjska aktorka i reżyser, by kręcić na pokładzie stacji sceny do filmu fabularnego.

Zapowiada się, że przyszły rok będzie równie bogaty w załogowe loty kosmiczne poświęcone turystyce. Kolejne loty planuje SpaceX wraz z firmą Axiom. Częstotliwość misji powinna też zwiększyć się w firmach Blue Origin i Virgin Galactic.

 

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Blue Origin

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Kapsuła RSS HG Wells lądująca po udanym locie NS-18. Źródło: Blue Origin.

 

 

Reklama