Przejdź do treści

Nie żyje dr Henryk Chrupała

Dr Henryk Chrupała

25 stycznia w Katowicach w wieku 77 lat zmarł dr Henryk Chrupała, wybitny popularyzator astronomii, wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, autor blisko połowy zadań szkolnej Olimpiady Astronomicznej.

Przez niemal 28 lat był dyrektorem planetarium w Chorzowie. Pracował tam znacznie dłużej, bo już od 1962 roku, kiedy to jeszcze studiował fizykę w Katowicach. Przez następne 13 lat, przechodzące kolejne etapy, w 1975 roku objął stanowisko dyrektorskie, które piastował do 2003 roku. Nieco wcześniej w 1997 roku otrzymał nagrodę im. Włodzimierza Zonna, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.

Henryk Chrupała był nauczycielem i mentorem wielu pokoleń astronomów i miłośników astronomii. Planetarium, które stało się jego drugim domem nazywał „muzeum czasu i przestrzeni”. Był jednym z głównych organizatorów Olimpiady Astronomicznej od lat siedemdziesiątych do chwili obecnej oraz autorem blisko połowy zadań olimpiady.

Nigdy nie zapomnimy jego ogromnej życzliwości, kultury osobistej, kompetencji oraz chęci pomocy w każdej sytuacji. Odejście Pana Henryka to niepowetowana strata dla polskiej astronomii. W tym miejscu składamy najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Współpracownikom Pana Henryka Chrupały.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 31 stycznia o godz. 10.30 w parafii Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (os. Tysiąclecie – Górne).

Reklama