Przejdź do treści

Nie żyje Jan Desselberger

Jan Desselberger. Fot. Polskie Radio Katowice.

Zmarł Jan Desselberger, jeden z fundamentalnych i najbardziej zdyscyplinowanych autorów „Uranii”. Od dziesięciu lat redagował nasz „Kalendarzyk Astronomiczny”, starannie kreśląc na swoich niezapomnianych mapach drogi planet wśród gwiazd. 

Wiele detali tych wędrówek – gwiazdozbiorów, koniunkcji, opozycji, równonocy, przesileń, faz Księżyca i innych – co rok się powtarzało, ale Jan zawsze znajdował podziwu godny sposób, by opisać je innymi, zawsze frapującymi słowami! A tych słów, liter i rysunków było zawsze dokładnie tyle, by z matematyczną precyzją wypełnić co do centymetra wszystkie strony „Kalendarzyka”. Jego ostatnie wydanie znajdziecie we właśnie ukończonym numerze 3/2024, a w wersji internetowej na naszym portalu. Przyjrzyjcie się tym pięknym, granatowym rysunkom wraz z ich poetyckimi opisami po raz ostatni…

Jan był powszechnie znany jako charyzmatyczny popularyzator astronomii, może nawet najwybitniejszy na Śląsku. Przez wiele lat był pracownikiem Planetarium Śląskiego. Swoją astronomiczną pasją dzielił się jednak nie tylko z gośćmi tej placówki. Od 1990 roku współpracował z Polskim Radiem Katowice. Swoimi audycjami poświęconymi astronomii, takimi jak „Gwiezdna Pogodynka” i „Gwiaździarnia Pana Jana” inspirował słuchaczy do tego, by spoglądać w niebo. Dzięki niemu wiele osób postanowiło studiować astronomię, albo rozszerzać swoją pasję o nowe możliwości. Wśród nich są odkrywcy komet i planetoid Michał Żołnowski i Michał Kusiak, którzy w 2017 roku odkrytej przez siebie planetoidzie nadali nazwę 495759 Jandesselberger.

Miał 79 lat. Pogrzeb Jana Desselbergera odbędzie się 9 lipca o godz. 9:00, na cmentarzu parafialnym w Katowicach-Janowie, przy ul. Cmentarnej.

 

Autor: Maciej Mikołajewski

Opracowanie: Magda Maszewska

 

Zdjęcie:  Jan Desselberger. Fot. Polskie Radio Katowice.

Reklama