Przejdź do treści

Niebo w grudniu 2018 (odc. 4) - Gwiazda Wigilijna

img

Która gwiazda zaświeci jako pierwsza na wigilijnym niebie A.D. 2018? Trudne pytanie, bo jednocześnie zaświecą aż trzy! Patrzmy więc uważnie, a z pewnością wypatrzymy nawet sanie św. Mikołaja ; ) Po szczegóły zapraszamy do naszego filmowego astrokalendarza świątecznego życząc czytelnikom "Uranii" wszystkiego nieziemskiego na Boże Narodzenie i Nowy Rok!

24 grudnia około godz. 16:00 na sklepieniu niebieskim ukażą się: Wega, Kapella i Mars. Oczywiście ten ostatni nie jest gwiazdą, ale bywa, że planety czasem także odgrywają symboliczną rolę Gwiazdy Wigilijnej. Taka różnorodność sprawia, że niezależnie od tego w którą stronę spoglądamy, nikt nie będzie pokrzywdzony. Kto ma okna skierowane na zachód, ten wysoko na niebie dojrzy Wegę; kwadrans po 16:00 dołączy do niej Altair. Kto spogląda na południe, z łatwością znajdzie Marsa, a kto patrzy na wschód, ten nie przegapi Kapelli. A co z kierunkiem na północ? Zwróćmy uwagę, że Kapella świeci w północno-wschodniej ćwiartce nieboskłonu, a poza tym jeśli poczekamy do 16:30, to naszym oczom ukażą się... sanie św. Mikołaja ; ) Co to takiego? Tajemnicę wyjaśnia nasz filmowy poradnik.

A co z kometą Wirtanena? Nie jest aż tak spektakularna, by pchać się na świąteczny afisz, ale po Świętach warto na nią zapolować. Księżyc ustąpi już z wieczornego firmamentu, sama zaś kometa powinna być widoczna na granicy dostrzegalności gołym okiem. Do Nowego Roku wędruje wśród niepozornych gwiazd, na tle których powinna wyróżniać się jako mglista plamka. Wskazówkami dla jej odnalezienia będą: Kapella - jedna z najjaśniejszych gwiazd całego nieba oraz wspomniany już Wielki Wóz. Właśnie między nimi porusza się kometa 46P/Wirtanen.

Czytelnikom "Uranii" życzymy wszystkiego nieziemskiego na Boże Narodzenie i Nowy Rok!

Piotr Majewski

Więcej informacji:

Reklama