Przejdź do treści

Niebo w kwietniu 2021 - Superksiężyc

img

Ostatnia dekada kwietnia 2021 na niebie gwiaździstym zapowiada się całkiem interesująco... 26-go wieczorem patrzmy na Superksiężyc! Nasz wschodzący towarzysz wydaje się wielki jak dynia i potrafi wywołać duże wrażenie. Warto się przekonać na własne oczy, a po szczegóły zapraszamy do naszego filmowego kalendarza astronomicznego.

Wcześniej, 25 i 26 kwietnia wieczorem Srebrny Glob świeci w złączeniu z gwiazdą Spika z konstelacji Panny. Jest to najjaśniejszy obiekt gwiazdozbioru, wyróżniający się intensywnie niebieskawym zabarwieniem, co doskonale widać przez lornetkę. Błękitny kolor oznacza, że Spika jest gorąca. Temperatura jej powierzchni przekracza 25 000 K!

Dodatkowym smaczkiem wspomnianej koniunkcji jest zjawisko Superksiężyca, czyli zbiegu pełni z najmniejszą odległością Srebrnego Globu od Ziemi (perygeum). Oznacza to, że dla ziemskiego obserwatora nasz satelita jest wizualnie o 14% większy niż w apogeum (czyli największym oddaleniu od nas). Fenomen najlepiej śledzić o wschodzie Księżyca, czyli mniej więcej kwadrans po 19:00 wieczorem 26 kwietnia. Zjawisko wzmocnione tzw. iluzją księżycową, kiedy nasz wschodzący towarzysz wydaje się wielki jak dynia, a także refrakcją atmosferyczną powodującą wizualne zniekształcenia jego tarczy potrafi wywołać duże wrażenie. A nocą z 26 na 27 kwietnia być może doświadczymy niezwykłego blasku Superksiężyca. W perygeum świeci on nawet o 30% jaśniej niż w apogeum!

Ostatnim akcentem kwietniowego nieba gwiaździstego jest wizyta Księżyca dwa dni po pełni w... szczypcach Skorpiona. 29 kwietnia od północy do rana możemy śledzić wędrówkę naszego satelity wśród całkiem jasnych gwiazd. Potrzebujemy jednak płaskiego horyzontu, odkrytego w kierunku południowym, bowiem wszystko rozgrywa się nisko nad widnokręgiem. Powodzenia na łowach!

Piotr Majewski

Reklama