Przejdź do treści

Niebo w lutym 2023

Południowe niebo nad Krakowem po godzinie 18, 15 lutego. Źródło: Stellarium.org.

Na Boże Narodzenie masz lutego widzenie. Pamiętamy doskonale gwałtowne ocieplenie na te Święta, po wcześniejszych obfitych opadach śniegu. Zobaczymy, czy to staropolskie przysłowie sprawdzi się, bo z wieloletnich obserwacji wiemy, że trzeba się jednak przygotować na lutowe kaprysy aury.

Możemy nieco precyzyjniej coś powiedzieć o pogodzie kosmicznej, czyli co nas czeka w tym miesiącu na firmamencie niebieskim. W tym najchłodniejszym, a zarazem najkrótszym miesiącu roku w Małopolsce przybędzie dnia ponad półtorej godziny. Przyznacie Państwo, że brzmi to bardzo optymistycznie. Słońce, chociaż jeszcze nadal przebywa na południowej półkuli nieba, mimo wszystko systematycznie pnie się po ekliptyce coraz wyżej i wyżej, przez co dnia znacząco przybywa. Zatem byle do astronomicznej wiosny, czyli do 20 marca.

Słońce

Z początkiem tego miesiąca Słońce w Krakowie wschodzi o godz. 7.13, a zachodzi o 16.34; dzień będzie trwał 9 godzin i 21 minut. Natomiast ostatniego lutego wschód Słońca nastąpi o godz. 6.25, a zachód o 17.20; zatem długość dnia wyniesie już 10 godzin i 55 minut; dzień będzie zatem dłuższy od najkrótszego grudniowego dnia roku o 2 godz. i 50 minut. Ponadto w czwartek 18 lutego Słońce wstępuje w znak Ryb. W tym miesiącu wykazywać będzie znacznie podwyższoną aktywność magnetyczną w swoim 25 cyklu aktywności. Trzeba się liczyć z możliwością pojawienia wielu dużych, aktywnych grup plam na jego tarczy, lub też ze zjawiskiem nagłego wyrzutu plazmy w przestrzeń międzyplanetarną, szczególnie na początku i w ostatniej dekadzie lutego. Będzie wtedy nasza gwiazda wdzięcznym obiektem obserwacyjnym w tym miesiącu.

Księżyc

Ciemne, bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, wystąpią na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca. Kolejność faz Księżyca będzie następująca: pełnia 5 II o godz. 19.29, ostatnia kwadra 13 II o godz. 17.01, nów 20 II o godz. 08.06 i pierwsza kwadra 27 II o godz. 09.06. W apogeum (najdalej od Ziemi) znajdzie się Księżyc 4 II o godz. 10, a w perygeum (najbliżej Ziemi) będzie 19 II o godz. 10.

Planety

Merkurego będzie można dostrzec o świcie, nisko na porannym niebie, przez cały miesiąc. Najlepsze warunki do jego obserwacji będą w pierwszym tygodniu lutego. Wenus, jako Gwiazda Wieczorna, zachodzi w godzinę po Słońcu, z trudem przebijając się swym blaskiem przez zorze wieczorne. Natomiast czerwonawy Mars goszczący w gwiazdozbiorze Byka 5 lutego zbliży się do Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy w tej konstelacji. Będzie on przez cały miesiąc widoczny w pierwszej połowie nocy. Jowisza wraz z gromadką księżyców można obserwować na wieczornym niebie w gwiazdozbiorze Wieloryba, na dobre dwie godziny po zachodzie Słońca. Już z początkiem miesiąca Saturn skryje się w promieniach zachodzącego Słońca, by się pojawić ponownie dopiero na porannym niebie z początkiem marca.

Warto też pamiętać, jak przystało nie tylko na miłośników astronomii, że w niedzielę 19 lutego przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji zapraszam na specjalne, czwartkowe (tym razem 16 II godz. 10, 11 i 12) pokazy uruchomienia wahadła Foucaulta, połączone z prelekcją, do kościoła św. Piotra i św. Pawła w Krakowie, a poświęcone Jego osobie.

Inne zjawiska

W tym miesiącu nie „przewiduje się” się bogatych deszczy meteorów, chociaż 24 lutego przypada maksimum mało aktywnego roju, promieniującego z okolicy „delty” w gwiazdozbiorze Lwa. Księżyc podążający wtedy do pierwszej kwadry będzie nam w tym czasie przeszkadzał w wieczornych obserwacjach. Jak z powyższego opisu nieba widać, luty – choć krótki – będzie dość interesujący dla prawdziwych miłośników obserwacji nieba.

Zachęcam gorąco do wieczornych lub wczesnoporannych spacerów, spójrzmy w niebo, pamiętając jednocześnie o staropolskim przysłowiu: Gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy jest niedługa zima.

Adam Michalec

MOA w Niepołomicach

 

Na ilustracji: Południowe niebo nad Krakowem po godzinie 18, 15 lutego. Źródło: Stellarium.org.
 

Reklama