Przejdź do treści

Niedziela z kosmosem – World Space Week Wrocław 2020

dr Artur Chmielewski, NASA

W niedzielę 8 listopada czeka nas kolejny dzień kosmicznych atrakcji w ramach World Space Week Wrocław 2020. Organizatorzy przygotowali kosmiczne spotkania z ciekawymi osobami świata astronomii i technologii kosmicznych oraz tradycyjny maraton warsztatów. Wszystkie wydarzenia dostępne będą online. Do zdobycia będą gadżety czwartej edycji World Space Week Wrocław 2020!

Niedziela to kolejny dzień trwającego od soboty kosmicznego weekendu w ramach World Space Week Wrocław 2020. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla wszystkich zainteresowanych kosmosem cykl zdalnych warsztatów i kosmicznych spotkań z wieloma wspaniałymi postaciami świata astronomii oraz technologii kosmicznych. Łącznie jest to 40 różnych wydarzeń. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników pikniku kosmicznego wszystkie punkt programu będą odbywały się online. Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy.

Jeśli ktoś chce zażyć coroczną dawkę kosmicznych inspiracji, wystarczy, że usiądzie przed monitorem komputera i wejdzie na kanał YouTube lub portal na Facebooku wydarzenia. Dla uczestników nie zabraknie wielu okazji do zdobycia gadżetów czwartej edycji World Space Week Wrocław 2020! Niemal w każdych zajęciach będzie możliwość ich wygrania. Wystarczy zapytać o szczegóły Prowadzących i Moderatorów podczas zajęć.

Kosmiczne Spotkania

To 20 wydarzeń w trzech kategoriach: rejestrowane, otwarte i filmy. Całość startuje o godz. 10:00, a kończy się o godz. 19:45. Szczegóły do zobaczenia w harmonogramie. Nie sposób wymienić tu wszystkich wydarzeń, ale możemy wybrać kilka – naszym zdaniem najciekawszych.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem internautów będzie cieszyć się spotkanie z dr Arturem Chmielewskim, polskim naukowcem, pracownikiem NASA Jet Propulsion Laboratory, jednym z menedżerów projektu Rosetta (2014) z ramienia NASA, który pracował także przy misjach sond kosmicznych Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens. Współautor zapowiedzianej na styczeń 2021 roku pozycji „Kosmiczne wyzwania”. Nie można nie wspomnieć, że jest synem rysownika Henryka Chmielewskiego, czyli „Papcia Chmiela”, znanego autora serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. W trakcie spotkania z nim dowiemy się „Jak będzie wyglądało najbliższych 15 lat w eksploracji kosmosu”, czyli jakie są najważniejsze wyzwania w świecie technologii kosmicznych, które będą rozwijane przez najbliższe 15 lat oraz czym się zająć i w jakim kierunku się rozwijać, aby umożliwić sobie karierę w sektorze kosmicznym.

Sporo osób będzie zapewne chciało się wybrać także w podróż z Wiktorem Niedzickim – fizykiem, cenionym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem legendarnych programów, m.in. „Laboratorium”, „Cyrk fizyczny” – który przedstawi „Błędy w nauce”, czyli opowie o tym, że wbrew pozorom nauka to nie jest nieprzerwany ciąg sukcesów, a uczeni, którzy odkrywają tajemnice świata, także się mylą. Galileusz, Newton, Einstein i wielu innych pionierów błądziło, zanim znalazło właściwe rozwiązanie.

Czy da się przeżyć koniec świata? Co jest bardziej prawdopodobne: uderzenie w Ziemię ogromnego meteorytu, czy erupcja superwulkanu? Co zdaniem naukowców szybciej położy kres egzystencji naszego gatunku: zmiany klimatyczne czy samoświadoma Sztuczna Inteligencja? O tym „Jak przeżyć koniec świata” porozmawiają dziennikarka i redaktorka zajmująca się głównie tematyką popularnonaukową, czyli Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka oraz dr hab. Grzegorz Brona - doktor habilitowany nauk fizycznych i biznesmen, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej oraz współzałożyciel spółki Creotech Instruments.

Warsztaty kosmiczno-astronomiczne online!

Na warsztaty obowiązują rejestracje. To 20 ciekawych eksperymentów i ćwiczeń do wykonania w domu dla osób od 4 do 104 lat. Oczywiście większość z nich skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Start to godz. 10:00 rano. Zakończenie przewidziane jest na godz. 18:45. 

Trudno wymienić wszystkie atrakcje (odsyłamy do harmonogramu). Ale warto o kilku z nich wspomnieć.

Co powiecie na zrobienie „Domowego planetarium”? Zajęcia skierowane do dzieci w wieku 5-10 lat, poprowadzą członkowie PWr Aerospace (Tobiasz Wojnar, Katarzyna Ignatowicz, Miłosz Segedyn, Marcin Szadkowski), dla których pasją jest kosmos. Zajęcia trwają 45 minut.  Niezbędne materiały to kubeczek papierowy, taśma dwustronna, taśma przeźroczysta, folia aluminiowa, nożyczki, pinezka, mocna latarka (ewentualnie taka z telefonu). Zainteresowani?

A gdyby tak zbudować „Plenerowy model Układu Słonecznego”? To ćwiczenie skierowane jest do wszystkich osób 12+. Będzie ono intelektualną przygodą oraz jednocześnie poprawi kondycję fizyczną organizmu, zwiększając odporność na wirusy. W ramach ćwiczenia każdy nauczy się, jak stworzyć w plenerze własny model Układu Słonecznego. Ze względu na duże odległości między planetami zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego nie powinno być problemem. Pomysłodawcą i wykonawcą tego warsztatu jest Sebastian Soberski – Kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii UMK w Toruniu. Ponadto współautor cyklicznego programu telewizyjnego „Obserwatorium” oraz serii programów internetowych „Niebo na dłoni” i „Urania TV”. Czas trwania ćwiczeń to 90 minut.

I jeszcze propozycja skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat. Jeśli macie 70 minut, czarne kartki z bloku technicznego i kolorowe kredy lub pastele, zapraszamy miłośników kosmicznych przygód na warsztaty „Kosmiczne Księżyce”, które poprowadzi Milena Ratajczak – doktor astronomii, adiunkt w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół tematyki gwiazd podwójnych oraz planet pozasłonecznych. Jest członkiem grupy OGLE – wielkoskalowego przeglądu nieba przy użyciu polskiego teleskopu zlokalizowanego w Chile, a także projektu Solaris – mającego na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów zlokalizowanych na południowej półkuli. Współpracuje z międzynarodowym konsorcjum programu BRITE wykorzystującym konstelację nano-satelitów do obserwacji najjaśniejszych gwiazd w naszej Galaktyce. W wolnych chwilach popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce oraz członek zarządu fundacji New Space, MultiŚwiat, a także Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej. W weekendy biega, najchętniej po górach.

Pozostałe warsztaty zapowiadają się równie ciekawie. Zachęcamy do ich obejrzenia i wybrania tematu dla siebie.

„Urania – Postępy Astronomii” oraz Astronarium sprawują patronat medialny nad World Space Week Wrocław 2020. Zaglądajcie na nasz profil FB oraz na naszą stronę internetową, aby dowiadywać się nowych informacji o wydarzeniu.

Źródło: Stowarzyszenie WroSpace


Paweł Z. Grochowalski

Reklama