Przejdź do treści

Nieoczekiwany start chińskiej rakiety Długi Marsz 4C z satelitami zwiadowczymi

Chiny przeprowadziły we wtorek niespodziewany start rakiety Długi Marsz 4C. Na jej pokładzie znalazło się miejsce dla trzech satelitów rozpoznawczych do śledzenia statków i jednego niewielkiego ładunku eksperymentalnego.

11. chiński start w tym roku odbył się z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan na pustyni Gobi. Rakieta wystartowała o 5:25 czasu polskiego we wtorek. Żadne informacje o planowanej misji nie były podawane przez media. Dopiero 90 minut po starcie Chińczycy ogłosili powodzenie lotu, a satelity odnaleziono na orbicie o wysokości około 1100 km i inklinacji 63 stopnia.

Charakterystyka orbity wskazuje, że Chiny wysłały kolejną trójkę z serii zwiadowczych satelitów Yaogan, przeznaczonych do lokalizowania obiektów na morzu na bazie emisji radiowych. Oficjalnie wysłana seria została oznaczona jako Yaogan-31-01. Satelity tej akurat grupy latają w charakterystycznych trójkątnych formacjach, która umożliwia triangulację sygnału emitowanego przez statki i przez to dokładną ich lokalizację. Przypominają 

Oprócz satelitów zwiadowczych na orbitę trafił też niewielki nanosatelita. Nic jednak nie wiadomo na temat jego przeznaczenia ani nawet jak został nazwany.

Źródło: Xinhuanet/SF101

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4C startująca z trójką satelitów szpiegowskich Yaogan-31-01 z kosmodromu Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo.

 

Reklama