Przejdź do treści

Nieśmiała galaktyczna sąsiadka - Galaktyka Karłowata w Rzeźbiarzu

Galaktyka Karłowata w Rzeżbiarzu
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało nowe zdjęcie Galaktyki Karłowatej w Rzeźbiarzu, jednej z małych sąsiadek Drogi Mlecznej. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile.

Galaktyka Karłowata w Rzeźbiarzu jest galaktyką karłowatą sferoidalną. Znajduje się blisko, około 280 tysięcy lat świetlnych od nas. Jest jedną z czternastu bliskich sąsiadek Drogi Mlecznej. Jednak pomimo swojej bliskości została odkryta dopiero w 1937 roku, ponieważ jej gwiazdy mają słaby blask na niebie oraz są rozproszone.

Ten trudny do badań obiekt jest jedną z pierwszych odkrytych galaktyk karłowatych okrążających Drogę Mleczną. W momencie odkrycia kształt obiektu mocno intrygował astronomów. Obecnie ten rodzaj galaktyk służy naukowcom do badania przeszłości Wszechświata i ewolucji wszystkich galaktyk.

Według teorii, wszystkie duże galaktyki, w tym Droga Mleczna, powstały w wyniku łączenia się małych galaktyk we wczesnym etapie historii Wszechświata. Jeżeli część pierwotnych małych galaktyk nadal istnieje, to mogą nam dużo powiedzieć o początkach Wszechświata, bowiem powinny zawierać dużo bardzo starych gwiazd. Być może taką galaktyką jest właśnie Galaktyka Karłowata w Rzeźbiarzu, bowiem posiada wiele starych gwiazd. Gwiazdy w omawianej galaktyce posiadają niewielkie ilości cięższych pierwiastków, co wskazuje na ich spory wiek.

W najnowszych badaniach astronomowie połączyli razem wszystkie dane dostępne dla Galaktyki Karłowatej w Rzeźbiarzu. Analiza ujawniła istnienie dwóch osobnych grup gwiazd w tej galaktyce. Pierwszą jest starsza populacja z brakiem cięższych pierwiastków, a drugą młodsza z większym poziomem "metali", jak astronomowie nazywają pierwiastki cięższe od wodoru i helu. Populacja starsza jest dominująca, z kolei populacja młodsza koncentruje się w centrum galaktyki, co można porównać do gromadzenia się młodych ludzi raczej w centrach dużych miast, niż na terenach wiejskich.

Więcej informacji:


Źródło: ESO