Przejdź do treści

Niespodziewane odkrycia na asteroidzie Bennu

img

Statek NASA OSIRIS-REx krążący wokół asteroidy Bennu uchwycił wyrzuty materiału z jej powierzchni. To pierwsza w historii taka obserwacja. Okazuje się też, że powierzchnia obiektu jest ostrzejsza niż się spodziewano, co wymusza na zespole opracowanie innej strategii podejście przed pobraniem próbek.

OSIRIS-REx to amerykańska misja do asteroidy Bennu, której celem jest pobranie z niej próbek i powrót z nimi na Ziemię w 2023 roku. Sonda 31 grudnia 2018 roku weszła na orbitę wokół asteroidy.

Zespół misji po raz pierwszy zaobserwował wyrzut materii z asteroidy 6 stycznia. Od tego czasu zwiększono częstotliwość obserwacji i przez kolejne dwa miesiące jeszcze wielokrotnie udało się uchwycić to zjawisko. Część wyrzuconych cząstek na zawsze opuszczało asteroidę, ale część wchodziły na niestabilną orbitę wokół niej, by po jakimś czasie wrócić na powierzchnię.

Po raz pierwszy wyrzucane cząstki materii dostrzeżono na obrazach z 6 stycznia 2019 r., kiedy sonda znajdowała się na orbicie o wysokości około 1,6 km. Zespół nadal analizuje dane i zastanawia się nad możliwymi przyczynami zjawiska. Być może wyrzuty te są powodowane przez odparowujący lód z asteroidy.

Kolejnym zaskoczeniem misji, było duże urozmaicenie powierzchni asteroidy. Z obserwacji naziemnych można było przypuszczać, że Bennu to dość gładki świat z nielicznymi wystającymi głazami. Okazało się jednak, że powierzchnia Bennu jest cała wypełniona ostrymi skałami i gęsto posiana głazami.

Dlatego też zespół misji musi zmodyfikować sposób wykonania manewru Touch-and-Go (TAG), za pomocą którego mają zostać pobrane próbki obiektu. Na asteroidzie nie ma miejsca płaskiego, wolnego od niebezpieczeństw o szerokości przynajmniej 25 m, jak zakładała poprzednia strategia. Zespół już pracuje nad programem, który zostanie wgrany do sondy i umożliwi większą precyzję podejścia.

To niejedyne zaskakujące doniesienia z pierwszych miesięcy obserwacji asteroidy. Zespół misji zaobserwował spadek szybkości obrotu asteroidy (1s na 100 lat). Dwa instrumenty występujące na pokładzie sondy wykryły obecność na asteroidzie magnetytu, co potwierdza wcześniejsze doniesienia o możliwych interakcjach skał z wodą w macierzystym obiekcie, z którego asteroida Bennu pochodzi.

img
Powierzchnia Bennu ma bardzo zróżnicowaną strukturę. Niektóre głazy są gładkie, niektóre bardziej zróżnicowane, a część teksturą przypomina kalafior. Fragment powierzchni został uchwycony na tym zdjęciu 27 lutego przez kamerę MapCam na sondzie OSIRIS-REx. Sonda znajdowała się wtedy w odległości 1,3 km od powierzchni. Źródło: NASA/Goddard/Uniwersytet w Arizonie.

Tymi wszystkimi informacjami naukowcy misji podzielili się podczas trwającej właśnie 50. konferencji Lunar and Planetary Science Conference oraz w specjalnej kolekcji artykułów dla prestiżowego czasopisma naukowego Nature i czasopism pokrewnych: Nature Geoscience, Nature Astronomy i Nature Communications. O tych odkryciach będziemy jeszcze szczegółowo pisać na łamach portalu.

Źródło: NASA

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Asteroida Bennu wyrzucająca w przestrzeń materiał skalny. Zdjęcie zrobiono 19 stycznia 2019 roku za pomocą sondy OSIRIS-REx. Źródło: NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin.

Reklama