Przejdź do treści

Niespodziewany start rakietowy z Izraela. Kolejny lot orbitalny Chin

img

W pierwszych dniach lipca przeprowadzono kolejne starty rakiet orbitalnych. Z Chin poleciał system Długi Marsz 2D z satelitą demonstracyjnym Shiyan-6 02, a Izrael przeprowadził pierwszy od prawie 4 lat lot orbitalny, wynosząc satelitę szpiegowskiego serii Ofek.

Rakieta Długi Marsz 2D wystartowała z kosmodromu Jiuquan 5 lipca o 1:44 czasu polskiego (7:44 czasu lokalnego). Niewiele wiadomo o wyniesionym ładunku. Jest to drugi satelita eksperymentalny z serii Shiyan-6, którego zadaniem ma być badanie środowiska kosmicznego i przeprowadzanie związanych z tym eksperymentów.

W poniedziałek 6 lipca o 3:00 czasu polskiego (4:00 czasu lokalnego), z izraelskiej bazy Palmachim na wybrzeżu Morza Śródziemnego, wystartowała rakieta Shavit 2. Trzystopniowa konstrukcja wyniosła na orbitę okołoziemską małego satelitę obserwacji szpiegowskiej Ofek 16.


Relacja ze startu. Źródło: IAI.

Był to pierwszy lot orbitalny Izraela od 2016 roku, kiedy na orbitę trafił satelita Ofek 11. Warto przy tym podkreślić, że szpiegowskie satelity Izraela są umieszczane na nietypowej orbicie wstecznej (okrążające Ziemię ze wschodu na zachód). Jest to związane z tym, że Izrael nie chce przelatywać swoją rakietą nad obszarem sąsiadujących państw, a to wymusza obranie trajektorii nad Morzem Śródziemnym.

Wysłany w poniedziałkowym locie satelita bazuje na platformie IMPS-2, stworzonej przez izraelską firmę IAI. Na bazie tej samej platformy powstał włoski satelita rozpoznawczy OPTSAT-3000. Na podstawie tej informacji można domniemywać, że Ofek 16 waży 300-400 kg i jest wyposażony w sprzęt optyczny zdolny uzyskiwać obrazy Ziemi o rozdzielczości 1 m/px.


Podsumowanie

Na świecie przeprowadzono już w tym roku 44 udane starty orbitalne. 17 pomyślnych lotów wykonały rakiety ze Stanów Zjednoczonych, 15 razy poleciały na orbitę chińskie konstrukcje, a 7 razy rosyjskie. 8 lipca miał się odbyć kolejny start satelitów Starlink na rakiecie Falcon 9. Niekorzystna pogoda nad stanowiskiem startowym doprowadziła jednak do odwołania tego lotu.

 

Na podstawie: Xinhua/NSF/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Shavit-2 startująca z satelitą Ofek 16. Źródło: IAI.

Reklama