Przejdź do treści

Nieudany start europejskiej rakiety Vega z satelitą Falcon Eye 1

img

Europejska lekka rakieta nośna Vega doznała pierwszej w historii awarii. Dwie minuty po starcie z satelitą obserwacyjnym dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich rakieta przestała się rozpędzać i niedługo po tym zaczęła spadać z ładunkiem do oceanu.

Start został przeprowadzony z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta wystartowała w nocy z środy na czwartek o 3.53 czasu polskiego. Awaria rakiety nastąpiła w okolicach momentu zapłonu drugiego stopnia rakiety Zefiro 23, który jest napędzany paliwem stałym.

Operator rakiety, firma Arianespace, potwierdziła utratę ładunku. Zespół misji będzie teraz analizował dane telemetryczne w celu ustalenia przyczyny awarii.

Ładunkiem tej misji był satelita obserwacyjny Falcon Eye 1, zbudowany przez Airbusa dla rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Satelita o masie prawie 1200 kg miał trafić na heliosynchroniczną orbitę polarną o wysokości 611 km.

Była to pierwsza nieudana misja tej rakiety od jej debiutu w 2012 roku. Do tego czasu rakieta wykonała 14 udanych startów. Awaria nadeszła tuż przed debiutem kolejnej wersji rakiety. Już w przyszłym roku po raz pierwszy polecieć ma Vega C – powiększona wersja rakiety Vega z udźwigiem większym o 50% i podobnym kosztem pojedynczego startu.

Źródło: Arianespace/SN

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Moment startu rakiety Vega z satelitą Falcon Eye 1. Źródło: transmisja Arianespace.

Reklama