Przejdź do treści

Nobel za wynalezienie niebieskiej diody

Na zdjęciu: Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki: Isamu Akasaki, Hiroshi i Amano, Shuji Nakamura Źródło: nobelprize.org

7 października w Sztokholmie ogłoszono nagrody Nobla z fizyki. Otrzymają ją Isamu Akasaki, Horoshi Amano i Shuji Nakamura - "for the invention of efficient blue light-emitting diodes which has enabled bright and energy-saving white light sources", czyli za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło. Był to brakujący element, który pozwolił na skonstruowanie oszczędnego źródła światła białego.

Na początku lat 90. XX w. istniały już wydajne diody emitujące światło czerwone i zielone. Brakowało materiału, który byłby źródłem światła niebieskiego. Eksperymentowano z różnymi materiałami. Tegoroczni nobliści postawili na azotek galu. Był to strzał w dziesiątkę. Z tego półprzewodnika na pocżątku lat 90. wyprodukowali jasne niebieskie światło. W połączeniu z czerwoną i zieloną diodą otrzymano wydajne, energooszczędne światło białe.

Wiek XX oświetlały żarówki, wiek XXI oświetlają diody LED. Pomyślmy o trzech Japończykach, gdy będziemy zapalać  latarkę, wkładać do odtwarzacza płytę Blu-ray, czy włączać telewizor.

 

Czytaj więcej:

 


Źródło: Oficjalna strona nagrody Nobla

Opracowanie: Karolina Zawada

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki: Isamu Akasaki, Hiroshi i Amano, Shuji Nakamura
Źródło: nobelprize.org

Reklama