Przejdź do treści

Noc Jurija w Polsce

Noc Jurija - 12 kwietnia

Dziś przypada 58 rocznica lotu pierwszego człowieka w kosmos oraz 38 rocznica lotu pierwszego promu kosmicznego Columbia (STS-1). Z tej okazji obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, a wraz z całym Światem Noc Jurija (Yuri’s Night).   

W Polsce Noc Jurija (Yuri’s Night) odbędzie się w trzech miejscowościach: w Białystoku,  w Krasnymstawie oraz we Wrocławiu.

W Białymstoku na ul. Lipowej 4/206 wydarzenie organizuje Szkoła XYZ zajmująca się popularyzacją języka i literatury rosyjskiej. Współorganizatorami są Dwór Bartnika, Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok oraz „Rosyjski w Krakowie. Centrum Tłumaczeń Języka Rosyjskiego”. W programie obchodów w godz. 17:00-21:00 będzie można obejrzeć wystawę poświęconą kosmonautyce, obejrzeć filmy o tematyce kosmicznej oraz posłuchać prelekcji nt. lotu pierwszego człowieka w kosmos.  

W Krasnymstawie (miasto w woj. lubelskim) na Noc Jurija zapraszają Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie (ul. Piłsudskiego 5a) i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Lublinie. Biblioteka jest jednym z 91 miejsc na świecie i jednym z trzech w Polsce, gdzie będzie się odbywało to wydarzenie. Imprez startuje o godz. 14:30, a planowane jej zakończenie to godz. 22:00. W tym czasie będzie można posłuchać prelekcji Wiesława Krajewskiego pt. „Dzień Kosmonautyki” (14:30),  Zbigniewa Jankowskiego „Jak daleko, jak blisko… o wielkościach i odległościach w Układzie Słonecznym” (16:00), „Podstawy kosmonautyki – tak prosto jak to tylko możliwe” (17:30) oraz „Historia kosmonautyki w pigułce” (19:00). Natomiast o godz. 20:00 rozpoczną się obserwacje nieba przez teleskopy. Przez cały czas trwania imprezy wszyscy zainteresowani będą mogli oglądać prezentacje Mobilnego Planetarium Astropark. Wstęp wolny.

Natomiast we Wrocławiu w XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej na ul. Tęczowej 60 impreza kosmiczna rozpocznie się w sobotę 13 kwietnia br. o godz. 14:30 i potrwa do godz. 22:00. Jest to już trzecia wrocławska edycja Yuri’s Night. Jej organizatorem jest WroSpace.

Co będzie można usłyszeć i zobaczyć ciekawego? Na pewno fantastycznych prelegentów, którzy opowiedzą o locie Gagarina i misjach promów kosmicznych oraz uczniów z wrocławskich szkół, odkrywających tajemnice pierwszych misji kosmicznych i kosmonautów.

Ponadto można zostań inżynierem technologii kosmicznych, zaprojektować i przetestować własny lądownik księżycowy! To będzie praca w zespole, w którym liczy się kreatywność i myśl technologiczna. Oprócz dobrej zabawy organizatorzy gwarantują też nagrody.

Natomiast dla osób lubiących gry planszowe czyli popularne „planszówki”, młodzi członkowie Klubu Astronomicznego Almukantarat pokażą, jak stworzyć własną grę planszową.  Do tego będzie można zagrać też w kosmiczne gry planszowe. Organizatorzy sugerują zaproszenie znajomych lub dołączenie do dowolnej drużyny! A to dlatego, że zwycięzcy otrzymają planszówki na własność!

W trakcie imprezy będą też „niekończące się możliwości rozmowy o przestrzeni” z gośćmi i innymi uczestnikami wydarzenia. Każdy uczestnik otrzyma pakiet „niesamowitych gadżetów”. Projekt jest dofinansowany w ramach Programu "Mikrogranty NGO" realizowanego ze środków Gminy Wrocław.

Noc Jurija (Yuri’s Night) to święto  obchodzone w rocznicę pierwszego lotu załogowego w kosmos, który odbył się 12 kwietnia 1961 roku. Nazwa wydarzenia pochodzi od imienia pierwszego człowieka w kosmosie, radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina. Święto to obchodzone jest corocznie od 12 kwietnia 2011 r., kiedy to odbyło się po raz pierwszy w USA z inicjatywy Loretty Hidalgo, Trish Garner oraz George'a Whitesidesa, byłego dyrektora NASA (2004–2008) i dyrektora generalnego oraz prezesa firmy Virgin Galactic.  

Celem „Nocy Jurija” jest zainteresowanie społeczeństwa eksploracją kosmosu oraz zainspirowanie nowego pokolenia odkrywców, przyszłych naukowców, astronautów czy inżynierów kosmicznych. Globalne obchody Nocy Jurija są okazją do zaprezentowania elementów kultury, które czerpały z kosmosu czyli muzyki, tańca, poezji, mody i sztuki.

„Gdy tylko Wostok przebił się przez gęste warstwy atmosfery, zobaczyłem Ziemię. Patrzyłem to na niebo, to na Ziemię. Ostro rysowały się grzbiety gór, wielkie jeziora. Widać było i pola. Najpiękniejsze widowisko stanowił horyzont – jakby wymalowany wszystkimi kolorami tęczy pas oddzielający oświetloną promieniami słońca Ziemię od czarnego nieba. Widoczna była wypukłość, kulistość Ziemi” – Jurij Gagarin.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: yurisnight.net, Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie, XVII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu