Przejdź do treści

Noc spadających gwiazd - Noc Perseidów

Noc Spadających Gwiazd - Noc Perseidów
W różnych miejscach w Polsce z okazji maksimum roju Perseidów organizowane są w weekend 12/13 sierpnia astronomiczne imprezy zwane "nocami spadających gwiazd". Oto lista kilkunastu z nich.

W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju meteorów Perseidy. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle i jest znany od starożytności. W tym roku możemy spodziewać się w maksimum do 90, a może nawet do 120 meteorów na godzinę. Niestety obserwacjom będzie przeszkadzał Księżyc, który kilka dni temu był w pełni.

Meteory można oczywiście obserwować indywidualnie z dowolnego miejsca, które nie jest oświetlone, ale można też wybrać się na wspólne obserwacje, a przy okazji wysłuchać ciekawych prelekcji, bowiem tradycyjnie w tym czasie organizowane są różne imprezy astronomiczne i pokazy nieba, często nazywane "Nocą Spadających Gwiazd". Jeśli w Waszej okolicy działa planetarium, astrobaza lub klub astronomiczny, to są duże szanse, że w ten weekend organizuje pokazy.

Spis wielu rojów meteorów widocznych w tym roku znajdziecie w Almanachu Astronomicznym na rok 2017 dostępnym bezpłatnie w naszym portalu lub w jego wersji na smartfony i tablety.

Prezentujemy spis wydarzeń na najbliższy weekend w różnych miejscach Polski. W większości miejsc pokazy odbędą się w sobotę wieczorem 12 sierpnia, ale w niektórych przypadkach imprezy zaplanowano na piątek 11 sierpnia lub na niedzielę 13 sierpnia. Jeśli znacie imprezy, których poniżej nie wpisaliśmy, dajcie nam znać, a dodamy do listy.

Astrobazy w województwie kujawsko-pomorskim

Obserwacje zorganizuje 14 kujawsko-pomorskich astrobaz. Znajdują się w miejscowościach: Brodnica, Dobrzyń nad Wisłą, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Gostycyn, Inowrocław, Jabłonowo Pomorskie, Kruszwica, Radziejów, Rypin, Świecie, Unisław, Zławieś Wielka, Żnin.

Chorzów

W aglomeracji katowickiej wspólne obserwacje meteorów będzie można prowadzić w sobotę 12 sierpnia z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Gdańsk

W Gdańsku na wspólne obserwacje 12 sierpnia zaprasza Galeria Morena, od godz. 20:00 do 24:00.

Grudziądz

Na "kosmiczne fajerwerki" zaprasza grudziądzkie planetarium. Oto program imprezy:

11 sierpnia (piątek)
Noc spadających gwiazd w Grudziądzu NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD W GRUDZIĄDZU czyli "Perseidy 2017" – obserwacje roju meteorów oraz polowanie na satelity przelatujące nad Grudziądzem.
21:00-21:30 - Prelekcja "Małe ciała Układu Słonecznego" (sala kinowa)
21:30-01:00 - Obserwacje nieba przez teleskopy oraz polowanie na Perseidy (taras obserwacyjny, kopuła obserwatorium)

Krotoszyn

Rozdrażewski Oddział PTMA prowadzi pokazy meteorów 10 sierpnia w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie.

Łódź

W Łodzi imprezę organizuje 12 sierpnia Planetarium EC1. Początek o godz. 19.30 na placu wokół Tubajki i altany. Przygotowano m.in. atrakcje dla dzieci i konkursy.

Międzybrodzie Żywieckie

Pokazy w sobotę 12 sierpnia od godz. 21.00 do 3.00 organizuje Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Myślenice

W Myślenicach impreza potrwa 12 sierpnia od 21:00 do 2:00 przy ul. Armii Krajowej 21. Organizator: KMY.pl.

Niepołomice

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne (MOA) w Niepołomicach oraz Miasto i Gmina Niepołomice zapraszają 12 sierpnia od 20:00 do 24:00.

W programie między innymi:
- gry i zabawy dla dzieci (tylko w godzinach 20:00 – 21:00),
- prezentacja multimedialna na temat meteorów,
- konkurs wiedzy astronomicznej (zabierzcie koniecznie ze sobą smartfony! nagroda główna to dobrej jakości lornetka)
- o godz. 20.00 projekcja filmu "Marsjanin"
- prezentacja na temat Marsa oraz naukowej poprawności filmu
- pokazy nieba przez teleskop,
- kurs rozpoznawania gwiazdozbiorów,
- obserwacje przelotu sztucznych satelitów Ziemi,
- no i gwóźdź programu: obserwacje meteorów.

Nowa Wieś


Rozdrażewski Oddział PTMA prowadzi pokazy meteorów 13 sierpnia w Zespole Szkół Publicznych w Nowej Wsi.

Piekary Śląskie

Piekarska Noc Spadających Gwiazd odbędzie się 12 sierpnia od godz. 20 do 23 na Kopcu Wyzwolenia. Zaplanowano dodatkowo wykład astronomiczny i pokazy w mobilnym planetarium. Będzie też koncert muzyczny, specjalny pokaz ognia i dostępne punkty gastronomiczne.

Radom

W Radomiu wspólne obserwacje meteorów przygotowała Astrobaza. Placówka będzie 12 sierpnia czynna od godz. 22 do 2 w nocy. Organizatorzy przewidują 120 miejsc.

Rozdrażew

Rozdrażewski Oddział PTMA prowadzi pokazy meteorów 11 sierpnia w Zespół Szkół Publicznych i Masztalarni.

Sieraków

Ostoja Ciemnego Nieba Izdebno i Chalin także zaprasza na wspólne obserwacje 12 sierpnia, od godz. 21:00 do 1:00

Sopotnia Wielka

V Festiwal Ciemnego Nieba odbędzie się na terenie pierwszego w Polsce obszaru redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem CN-001 Sopotnia Wielka w dniach od 12 do 14 sierpnia.

Tegoroczne wydanie V Festiwalu Ciemnego Nieba odbędzie się jak zwykle na otwartym polu będącym Miejscem Obserwacyjnym nr 20, skąd rozpościera się malownicza panorama jedynej w Polsce miejscowości, gdzie do celów astroturystyki wymieniono ponad 180 latarni ulicznych oraz ograniczono sztuczne światło tak, aby nie uciekało niepotrzebnie w niebo. Inicjatywę tą podjęło przed paroma laty Stowarzyszenie POLARIS-OPP będące administratorem obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001. Z tego powodu co roku odbywa się tu jedna z największych w regionie imprez o charakterze astronomiczno-muzycznym, podczas której spotykają się nie tylko pasjonaci kosmosu i działacze na rzecz ochrony ciemnego nieba, ale i zwykli mieszkańcy miast i miejscowości, w których widok Drogi Mlecznej stał się już niestety nieosiągalny...

W programie:
- pokazy teleskopowe obiektów na niebie
- prezentacja laserowa gwiazdozbiorów
- zliczenia meteorów i pokaz meteorytów
- muzyka na żywo pod ciemnym niebem
- zwiedzanie obserwatorium astronomicznego
- warsztaty z astronomii i sztucznego światła
- seanse nad makietą Sopotni Wielkiej 2050
- prelekcje zaproszonych gości i prezentacje

Szczecin

Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) zaprasza do Parku Kasprowicza. Wspólne obserwacje zaplanowano w niedzielę 13 sierpnia wieczorem na Psiej Polanie. Początek o godz. 21:00.

Toruń

Piknik Spadających Gwiazd - Perseidy 2017

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego zaprasza w sobotę 12 sierpnia od godziny 20:00 do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach koło Torunia na trzecią edycję Pikniku Spadających Gwiazd. W programie prelekcje astronomiczne, zwiedzanie Obserwatorium, wspólne obserwacje wieczornego nieba.

Uwaga: limit miejsc jest wyczerpany, obowiązują zapisy na listę rezerwową.

Truszczyny

Obserwatorium w Tuszczynach zaprasza w sobotę 12 sierpnia na całodniowe spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami.

„Dla naszych Gości przewidzieliśmy wiele atrakcji” – mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia. Warsztaty budowy rakiet kosmicznych, możliwość operowania
łazikami marsjańskimi, konkursy dla dzieci, wykłady, koncert muzyki elektronicznej inspirowanej dźwiękami Kosmosu, spotkanie z postaciami z filmu „Gwiezdne Wojny”, możliwość dotknięcia i poznania kosmicznych meteorytów, seanse w planetarium, zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego autorstwa światowej sławy rzeźbiarza Andrzeja Renesa oraz Roberta Szaja, w ciągu dnia obserwacje Słońca, a w nocy główna atrakcja – obserwacje meteorów z roju Perseidów. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma bezpłatnie mapę nieba.

Obserwatorium będzie otwarte dla gości już od godziny 12.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizator prosi o zabranie ciepłego ubrania, ze względu na szybko spadającą temperaturę po zachodzie Słońca. Na miejscu będzie możliwość zakupu przekąsek oraz ciepłych i zimnych napojów. Będzie można również nabyć meteoryty oraz inne kosmiczne pamiątki. Organizator zapewnia bezpłatny transport busem z Lubawy i z Rybna. Odjazdy z Rybna (przystanek autobusowy w centrum Rybna) do Obserwatorium: 11.30, 15.30, 19.30, odjazdy do Rybna z Obserwatorium : 12.30, 16.30, 20.30, 23.30), Odjazdy z Lubawy (spod Urzędu Miasta Lubawa) : 12.15, 16.15, 20.15, odjazd do Lubawy 15.45, 19.45, 23.00.

Program:
12.00 – rozpoczęcie.
12.30 – plastyczny konkurs dla dzieci (do 14.00)
12.30 – Edith Jurkiewicz-Pilska, Planetarium we Fromborku, Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Perseidy”.
13.00 – oficjalne otwarcie, prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, Robert Szaj
13.15 – warsztaty rakietowe (do 17.30) – konieczne wcześniejsze zapisy (copernicus@ekoprussia.home.pl)
13.30 – Andrzej Pilski, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Meteoryty – kosmiczni goście”.
15.00 – dr Paweł Zieliński - Uniwersytet Masaryka w Brnie „Planety pozasłoneczne”
16.00 – Edith Jurkiewicz- Pilska , Planetarium we Fromborku, Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne,  „Perseidy”.
16.30 - plastyczny konkurs dla dzieci (do 18.00)
16.30 - prof. Maciej Mikołajewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, „Słońce”
17.30 – dr Anna Łosiak - Instytut Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu „Tajemnice Marsa”
18.30 – starty rakiet
19.30 – Koncert VOICES OF THE COSMOS
20.15 – Edith Jurkiewicz-Pilska, Planetarium we Fromborku, Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Perseidy”.
12.00 – 01.00 – seanse w planetarium (co 45 minut)
12.00 – 18.00 – zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego w skali 1:10 000 000 000 (co pół godziny)
12.00 – 18.00 – obserwacje Słońca
12.00-18.00 – spotkanie z postaciami z Gwiezdnych Wojen
12.00-18.00 – prezentacja łazików marsjańskich
21.00 – 01.00 – obserwacje meteorów z roju Perseidów.
21.00-01.00 – „Astronarium” - telewizyjny serial naukowy
12.00-01.00 – transmisja w internecie na stronie www.fundacjacopernicus.pl

Warszawa

W stolicy na Noc Spadających Gwiazd zaprasza Centrum Nauki Kopernik (CNK). Impreza odbędzie się w Parku Odkrywców przy Niebie Kopernika oraz na bulwarach wiślanych. Początek imprezy 12 sierpnia o godz. 21:00.

Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. W tym roku po raz pierwszy zgasną również światła u sąsiadów CNK: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.

Włodawa

Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie zaprasza 12 sierpnia 2017 r. na nocną, wakacyjną wędrówkę z... gwiazdami. Początek o godz. 19:00.

Zielona Góra

Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus i Muzeum Wojskowe w Drzonowie zapraszają na "Noc spadających gwiazd" do Drzonowa. Początek imprezy 12 sierpnia o godz. 20:00. Wśród atrakcji, oprócz oczywiście meteorów, będzie m.in. kino plenerowe, zwiedzanie muzeum, ognisko. Organizatorzy zapewniają darmowy dojazd autobusami miejskimi.


Na ilustracji:
Obrazek z plakatu reklamującego Noc Perseidów w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach. Źródło: Fundacja Nicolaus Copernicus.


Reklama