Przejdź do treści

W nocy zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana z czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2017 r. O godzinie 2.00 wskazania zegarów zostaną zmienione od razu na godz. 3.00.

Czasem urzędowym obowiązującym w naszym kraju będzie czas wschodnioeuropejski, różniący się o godzinę od czasu zimowego. W porze zimowej jako urzędowy mieliśmy czas środkowoeuropejski. Zmiana czasu na zimowy/letni jest wykonywana regularnie w Polsce już od wielu lat. Od 1977 r. następuje to każdego roku, ale wcześniej też bywały lata, w których zmieniano czas w ten sposób (po raz pierwszy w Polsce w 1919 r., a na świecie w 1916 r.)

Zamysł, jaki stał kiedyś za ideą wprowadzenia zmiany czasu urzędowego na letni i zimowy, to lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Obecnie część osób uważa, iż powinno się zrezygnować z tej procedury - twierdzą, że w XXI wieku nie ma z tego tytułu korzyści w zużyciu energii elektrycznej, a jedynie powstają komplikacje przy rozkładach jazdy i problemy ze snem u tych osób, które trudniej dostosowują się do przestawionych godzin snu i pracy. Inni uważają, że zmiana czasu nadal jest korzystna i daje także pozytywne efekty w innych dziedzinach. Jak na razie zmianę czasu ciągle stosuje 70 krajów na świecie ,w tym większość państw europejskich.

W Polsce oraz także w Unii Europejskiej zmiana czasu następuje w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. Oczywiście nie musimy budzić się o godz. 2, aby skorygować wskazania zegara, praktyczniej zbędzie zrobić to przed pójściem spać w sobotę albo po obudzeniu się w niedzielę. Na dodatek w przypadku wielu urządzeń, takich jak komputery czy smartfony, nasz sprzęt sam automatycznie przestawi swój zegar na odpowiedni czas.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Przykład zegara ściennego. Źródło: Conrad.


Reklama