Przejdź do treści

Northrop Grumman zaprojektuje moduł mieszkalny stacji wokółskiężycowej Gateway

img

NASA przyznała firmie Northrop Grumman Space kontrakt na wykonanie projektu modułu mieszkalnego przyszłej stacji wokółksiężycowej Gateway. Firma otrzymała 187 mln dolarów na wykonanie szczegółowego planu konstrukcji do końca 2020 roku.

Moduł HALO (z ang. Habitation And Logistics Outpost) będzie drugim modułem stacji Gateway, która ma w najbliższych latach powstać na orbicie wokół Księżyca i wspierać przyszłe misje załogowe programu Artemis. Pierwszym modułem, który powstanie, jest PPE (Power and Propulsion Element), który zostanie zbudowany przez firmę Maxar. PPE zapewni stacji zasilanie elektryczne, komunikację i pozwoli wykonywać manewry na orbicie.

HALO zapewni kwatery mieszkalne i przestrzeń do spędzania czasu dla astronautów, którzy będą przylatywać do stacji Gateway. W module znajdą się urządzenia wspierające życie, które współpracować będą z dokującym do stacji statkiem Orion.

Jest to dopiero pierwsza zasadnicza faza rozwoju modułu. Firma Northrop Grumman będzie teraz projektować i ustalać szczegóły budowy modułu. Pod koniec 2020 roku projekt przejdzie dokładny przegląd, po którym przyznany zostanie kolejny kontrakt na budowę i integrację modułu z już powstającym modułem PPE. Zarówno moduł mieszkalny HALO, jak i moduł elektryczno-napędowy PPE wystartują wspólnie w kierunku Księżyca w 2023 roku.


Postępy programu Artemis

Obecne plany NASA dotyczące załogowej dalekiej eksploracji przestrzeni kosmicznej zawarte są w programie Artemis. Agencja chce zrealizować cel ponownego lądowania człowieka na Księżycu już w 2024 roku.

NASA zrealizuje w 2021 roku misję Artemis I – bezzałogowy test ciężkiej rakiety nośnej SLS i statku Orion. W 2023 roku po raz pierwszy do statku Orion wsiądzie załoga, wykonując lot wokółksiężycowy w ramach misji Artemis II. Rok później ma zostać przeprowadzone pierwsze załogowe lądowanie programu.

Obok planu Artemis NASA przewodzi w projektowaniu i budowie wielomodułowej badawczej stacji wokółksiężycowej Gateway. Stacja Gateway ma zostać umieszczona na eliptycznej orbicie wokół Księżyca o okresie około 7 dni.

Gateway ma pełnić zarówno rolę miejsca do badań w warunkach mikrograwitacji, przygotowań do dalekich wypraw załogowych, badań geologicznych i heliofizycznych, jak i, do niedawna, miał to być również przystanek dla misji załogowych na powierzchnię Księżyca.

W marcu br. dowiedzieliśmy się jednak, że budowa zalążka stacji Gateway zniknęła z krytycznej ścieżki agencji, która ma zapewnić załogowe lądowanie w 2024 roku. To oznacza, że stacja ma nadal powstać, ale nie jest już elementem niezbędnym przed pierwszymi misjami księżycowymi programu Artemis.


Odcinek programu Astronarium o powrocie na Księżyc.

W maju NASA poinformowała, że zamiast wysyłać oba pierwsze moduły stacji osobno i wykonywać ich dokowanie na orbicie wokół Księżyca, moduły zostaną zintegrowane na Ziemi i wysłane w jednym starcie rakietowym w listopadzie 2023 roku. To zmniejszy koszty startu i zredukuje wymagania dla modułu mieszkalnego HALO, który nie będzie musiał być wyposażony w systemy nawigacyjne i napędowe konieczne do wykonania operacji zbliżenia i dokowania.

NASA rozważa też, czy nie dodać do pierwszej załogowej misji statku Orion (Artemis II) elementu wykonania testowych manewrów zbliżenia i dokowania. Statek wykonałby tylko sprawdzian swoich systemów „na sucho” na orbicie, zbliżając się na przykład do górnego stopnia rakiety SLS albo do dodatkowego satelity, który zostałby wysłany w tej misji.

Mimo że stacja Gateway nie jest już krytycznym elementem w pierwszej fazie programu Artemis, to realizacja dwóch modułów stacji już postępuje. Parę miesięcy temu NASA ogłosiła też, że firma SpaceX wygrała kontrakt na realizację komercyjnych dostaw towarowych do stacji, za pomocą statku Dragon XL.

W kwietniu relacjonowaliśmy też ogłoszenie trzech zwycięzców kontraktu NASA na zaprojektowanie i budowę załogowego lądownika księżycowego. Do lutego 2021 roku mają powstać szczegółowe projekty, z których NASA wybierze, które z nich dostaną dofinansowanie na budowę i wykonanie misji demonstracyjnych.

Widać więc, że agencja ma już dość jasny plan na wykonanie załogowego lądowania w 2024 roku. Nadal jednak napięty harmonogram, problemy z finansowaniem i przeszkody techniczne każą przypuszczać, że wykonanie ambitnego celu powrotu człowieka na Księżyc za 4 lata jest mało prawdopodobne.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Wizja artystyczna połączonych modułów HALO (z lewej) i PPE na orbicie wokół Księżyca. Źródło: NASA.

Reklama