Przejdź do treści

Nowa antena do łączności satelitarnej NASA

W tym tygodniu miało miejsce uroczyste otwarcie nowej anteny telekomunikacyjnej NASA. Znajduje się ona na Alasce, w centrum satelitarnym Fairbanks. Antena ma wspierać głównie komunikację z satelitami obserwującymi Ziemię.

Nietrudno sobie wyobrazić, że agencja kosmiczna NASA ma wiele danych do odebrania i przetworzenia - i to każdego dnia. Pochodzą one z kilkudziesięciu satelitów stale krążących wokół naszej planety i z kilku dalszych sond Układu Słonecznego. Obiektom tym trzeba także od czasu do czasu wysyłać z ziemi specjalne sygnały sterujące. Aby komunikacja z tymi wszystkimi urządzeniami była w ogóle możliwa, potrzebne są czułe i niezawodne odbiorniki.

Obecnie NASA zawiaduje trzema trzema takimi dużymi sieciami komunikacyjnymi. Są to: Deep Space Network, Space Network i Near Earth Network (NEN). Nowa antena z Alaski weszła w skład sieci NEN, która pomaga umożliwia utrzymanie łączności z satelitami znajdującymi się do 1,2 miliona kilometrów do Ziemi. Komunikacja odbywa się tu w sposób bezpośredni (anteny sieci odbierają sygnały z dalekich nadajników, bez pomocy przekaźnika). Anteny NEN zapewniają też ciągłą telemetrię - śledzą satelity i sondy w przestrzeni kosmicznej. Dzięki temu umożliwiają m. in. zarządzanie nimi - w tym poprawki ich orbit oraz właściwe ustawianie ich paneli słonecznych.

Nowa antena ma oznaczenie AS-2. Ma ona znacząco poprawić jakość usług świadczonych przez swą zdemontowaną już, starszą poprzedniczkę. Lokalizacja AS-2 na Alasce jest nieprzypadkowa - daje ona perfekcyjne warunki do komunikowania się z tak zwanymi satelitami polarnymi, które co pewien czas przelatują ponad biegunami ziemskimi. Satelity te, w odróżnieniu od satelitów geostacjonarnych, mają możliwość cyklicznego fotografowania i badania różnych obszarów kuli ziemskiej. Większość z nich stanowią misje naukowe i pogodowe. Stacje położone na dużych szerokościach geograficznych, takie jak Fairbanks, mogą komunikować się z takimi satelitami wiele razy w ciągu każdego dnia.

AS-2 będzie pracować z wieloma obecnymi i planowanymi na przyszłość projektami i misjami NASA. Zaliczyć można tu satelity Aqua, Aura i Soil Moisture Active Passive (SMAP). Badają one między innymi zmiany klimatu i obieg wody na Ziemi. W Fairbanks znajdują się jeszcze dwie podobne anteny, AS-1 i AS-3. Sama sieć NEN ma swoje stacje satelitarne na niemal całym świecie: w amerykańskim stanie Wirginia, w Nowym Meksyku, w Szwecji, w Południowej Afryce, a nawet w stacji badawczej McMurdo na Antarktyce.

Mapa poszczególnych stacji satelitarnych sieci NEN. Źródło: NASA/JPL-Caltech


Czytaj więcej:


Źródło: NASA

Zdjęcie: nowa antena AS-2 już po zainstalowaniu na dachu zabudowań Uniwersytetu Alaska Fairbanks. Na pierwszym planie widać również jej poprzedniczkę. Źródło: Jeff Beiderbeck/PWP Photography

 

Reklama