Przejdź do treści

Nowa edycja Częstochowskiego Kalendarza Astronomicznego dostępna online

Testy silnika rakietowego Student

Ukazała się już tegoroczna edycja Częstochowskiego Kalendarza Astronomicznego – CKA19 pod redakcją Bogdana Wszołka i Agnieszki Kuźmicz. Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie Astronomia Nova jako plik gotowy do druku.

CKA to obszerny zbiór publikacji naukowych i popularnonaukowych związanych zarówno z astronomią, jak i astronautyką. Można w nim znaleźć obszerne wspomnienia o zmarłym niedawno Piotrze Flinie, a także unikalne przyczynki Virgini Trimble i noblisty Kipa Thorna (słynnego nie tylko ze współautorstwa książki „Grawitacja” ale również jako współtwórca głośnego filmu „Interstellar”).

W bieżącym wydaniu przeczytamy między innymi także:

  • o konferencji i testach rakietowych w Obserwatorium Astronomicznym im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (P. Strzelczyk),
  • o konferencji „Eugeniusz Rybka – w drodze do gwiazd: 1898–1988” (M. Jamrozy),
  • o tym, jak wybierano polskiego kosmonautę (W. Zwierzchlejski).

 

OA UJ, E. Rybka

Na zdjęciu: Profesor Eugeniusz Rybka (trzeci od lewej) wraz ze współpracownikami na placu budowy Obserwatorium Astronomicznego UJ  Fort Skała przy ul. Orlej 171 w Krakowie (fotografia z archiwum autora).

Większość przyczynków opublikowano w języku polskim, ale zbiór zawiera również ciekawe publikacje angielskojęzyczne, w tym:

  • Lensed gravitational waves as a new tool for multi-messenger astronomy (M. Biesiada),
  • The orientation of galaxies and their clusters as a test of the large-scale structure formation theory (W. Godłowski et al.),
  • i wiele, wiele więcej.

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska


Źródło: Astronomia Nova

Czytaj więcej:


Na fotografii powyżej: Test silnika rakietowego „Student” na hamowni w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. (fot. A. Chwastek)

Reklama