Nowa edycja "Częstochowskiego Kalendarza Astronomicznego" dostępna online

Testy silnika rakietowego Student

Ukazała się już tegoroczna edycja "Częstochowskiego Kalendarza Astronomicznego - CKA19 (redakcja: Bogdan Wszołek i Agnieszka Kuźmicz). Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie Astronomia Nova i jest plikiem gotowym do druku.

CKA to obszerny zbiór publikacji naukowych i popularnonaukowych związanych zarówno z astronomią, jak i astronautyką. W Kalendarzu można przeczytać obszerne wspomnienia o zmarłym niedawno Piotrze Flinie, a także unikalne przyczynki Virgini Trimble i noblisty Kipa Thorna (słynnego nie tylko ze współautorstwa książki "Grawitacja" ale również jako współtwórca głośnego filmu "Interstellar").

W bieżącym wydaniu przeczytamy między innymi także:

• O konferencji i testach rakietowych w Obserwatorium Astronomicznym im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (P. Strzelczyk)
  • O konferencji „Eugeniusz Rybka - w drodze do gwiazd: 1898 - 1988” (M. Jamrozy)
  • Jak wybierano polskiego kosmonautę? (W. Zwierzchlejski)

OA UJ, E. Rybka

Na zdjęciu: Profesor Eugeniusz Rybka (trzeci od lewej) wraz ze współpracownikami na placu budowy Obserwatorium Astronomicznego UJ - Fort Skała przy ul. Orlej 171 w Krakowie (fotografia z archiwum autora).

Większość przyczynków opublikowano w języku polskim, ale zbiór zawiera również ciekawe publikacje angielskojęzyczne, w tym:

• Lensed gravitational waves as a new tool for multi-messenger astronomy (M. Biesiada)
  • The orientation of galaxies and their clusters as a test of the large-scale structure formation theory (W. Godłowski et al.)
  • i wiele, wiele więcej.

Źródło: Astronomia Nova

Na fotografii powyżej: Test silnika rakietowego "Student" na hamowni w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. (fot. A. Chwastek)