Przejdź do treści

Nowa mapa Drogi Mlecznej na falach submilimetrowych

Przy pomocy radioteleskopu APEX naukowcy przeprowadzili przegląd południowej części płaszczyzny Drogi Mlecznej na falach submilimetrowych. W ramach przeglądu ATLASGAL właśnie opublikowano nową mapę naszej Galaktyki - informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

APEX Telescope Large Area Survey of the Galaxy (ATLASGAL) to przegląd nieba na falach submilimetrowych wykonywany za pomocą teleskopu APEX. Zakres submilimetrowy mieści się pomiędzy falami radiowymi, a podczerwienią. Przegląd objął obszary płaszczyzny Galaktyki widoczne z półkuli południowej. Jest to szczególnie istotny obszar, bowiem obejmuje m.in. centrum Drogi Mlecznej.

Nowe mapy ATLASGAL pokrywają obszar na niebo długi na 140 stopni i szeroki na 3 stopnie, czterokrotnie większy niż pierwsza publikacja danych z przeglądu. Nowe mapy mają także lepszą jakość, ponieważ niektóre obszary były obserwowane ponownie w celu uzyskania bardziej danych o bardziej spójnej jakości na całym badanych obszarze. Do tej pory opublikowano prawie 70 prac naukowych opartych o dane z ATLASGAL, a liczba ta niebawem się zwiększy na skutek udostępnienia astronomom nowych danych.

Nowa publikacja ATLASGAL uzupełnia obserwacje z należącego do ESA satelity Planck. Połączenie danych Plancka z APEX pozwoliło astronomom na wykrycie emisji rozciągającej się na większym obszarze nieba i oszacowanie z niego ilości gęstego gazu w wewnętrznych częściach Galaktyki. Dane ATLASGAL zostały także użyte do utworzenia kompletnego przeglądu zimnych i masywnych obłoków, w których formują się nowe generacje gwiazd.

APEX to skrót od Atacama Pathfinder EXperiment, czyli projektu prowadzonego wspólnie przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Max Planck Institute for Radio Astronomy (MPIfR) oraz Onsala Space Observatory (OSO). Teleskop o średnicy 12 metrów pracuje na płaskowyżu Chajnantor w Chile, na wysokości 5100 metrów nad poziomem morza. Powstał jako prototypowa antena przed budową sieci 66 radioteleskopów ALMA. Ale uruchomienia ALMA nie zakończyło użytkowania APEX - oba instrumenty uzupełniają się. Na przykład APEX wykonuje obserwacje przeglądowe, a ALMA może zbadac niektóre obiekty bardziej szczegółowo.

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Ilustracja:
Nowy obraz Drogi Mlecznej na falach submilimetrowych. Dane z pasma 0,87 mm uzyskane teleskopem APEX pokazano w kolorze czerwonym, a w tle zamieszczono w kolorze niebieskim zdjęcia z podczerwieni wykonane teleskopem Spitzera. Słabsze, szerokie struktury pochodzą z danych z Plancka. Źródło: ESO/APEX/ATLASGAL consortium/NASA/GLIMPSE consortium/ESA/Planck.

Reklama