Przejdź do treści

Nowe oblicze Urana

 Nowe pierścienie Źródło : NASA

Teleskop Hubble’a sfotografował nowe dwa pierścienie i dwa małe księżyce krążące dookoła Urana. Pierścienie są prawie dwa razy większe od dotychczas znanych i znajdują się tak daleko, że zostały nazwane „drugim systemem pierścieni” Urana.

Jedn z odkrytych księżyców Mab krąży po tej samej orbicie co zewnętrzny, nowo odkryty pierścień. Pył jest tutaj wciąż wyrzucany w przestrzeń, ale obserwacje dowodzą, że pierścień jest niezmiennie zasilany nowym materiałem. Roje meteorytów uderzające w Mab wybijają pył z jej powierzchni do pierścienia, gdy tymczasem stary pył osiada z powrotem na satelitę.

Drugi odkryty pierścień położony bliżej Urana nie posiada na swojej drodze żadnego widocznego ciała, które mogłoby dostarczać pyłu. Podejrzewa się, że pierścień może sie składać z pasa wielu bardzo niewielkich – kilku do kilkusetmetrowych obiektów.

Pierwsze 9 pierścieni Urana zostało odkrytych w 1977 roku podczas obserwacji atmosfery planety. W czasie przelotu Voyagera w pobliżu Urana odkryto 2 nowe pierścienie i 10 księżyców. Na dwa dodatkowe pierścienie, leżące zbyt daleko nikt wówczas nie zwrócił uwagi, choć po wnikliwej analizie można się ich było na zdjęciach dopatrzeć. Dopiero obrazy z teleskopu Hubble’a z września 2005 ewidentnie je pokazują.

Dane z Hubble’a wskazują również na znaczne zmiany parametrów orbit znanych już księżyców planety.

Odkrycie nowych obiektów pozwoli lepiej zrozumieć jaką drogę przemierza i jakim procesom podlega pył, z którego powstają układy planetarne

W 2007 roku wszystkie pierścienie będą do nas nachylone pod bardzo małym kątem, wówczas będzie im się można przyjrzeć dokładniej.

 

Źródło: NASA | Karolina Wojtkowska

Na zdjęciu: Nowe pierścienie Źródło : NASA

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama