Przejdź do treści

Nowe opowiadania S-F na portalu Uranii

Pisarka nad maszyną do pisania

Kilka dni temu na portalu Uranii pojawiła się kolejna porcja opowiadań fantastyczno-naukowych inspirowanych badaniami polskich naukowców, które zostały nadesłane na konkurs literacki Uranii pt. „Nowe Dzienniki Gwiazdowe” przez Martę Rakoczy, Hannę Tomaszewską, Andrzeja P. Urbańskiego, Luizę Wilczyńską i Agatę Zadruską. Poniżej prezentujemy sylwetki autorów i zachęcamy do przeczytania ich opowiadań.

 

Marta Rakoczy

Kobieta nurkująca w głębinach

Ilustracja do opowiadania pt. „De profundis” napisanego przez Martę Rakoczy. Źródło: PxHere

Marta Rakoczy jest absolwentką psychologii, którą ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej opowiadanie pt. „De profundis”, które publikujemy na łamach portalu Uranii, stanowi pierwszą okazję do przedstawienia tego dzieła szerszemu gronu odbiorców.

Jak mówi Autorka:

Bakcyla do fantastyki naukowej zaszczepił u mnie Isaac Asimov swoją „Fundacją”, którą przeczytałam jeszcze w liceum. Potem sięgałam po dzieła innych klasyków: Lema, Dicka czy Herberta, i ta sympatia do science-fiction zaowocowała chęcią spróbowania własnych sił w tym gatunku.

W swoim opowiadaniu pani Marta zabiera nas do świata, który wkrótce przestanie istnieć w postaci, jaką znamy. Aby przetrwać, gatunek ludzki będzie musiał przejść głęboką transformację. Czy uda się nam tego dokonać, czy znowu „wyjdzie jak zwykle”? A może stanie się coś, czeg nikt się nie spodziewał? Zapraszamy do lektury opowiadania pt. „De profundis”, które wszystko wyjaśni!

 

Hanna Tomaszewska

Hanna Tomaszewska

Na zdjęciu: Hanna Tomaszewska. Źródło: materiały własne Autorki.

Hanna Tomaszewska jest studentką kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jak mówi o sobie:

Od zawsze uwielbiałam książki o różnej tematyce, jednak najbardziej w pamięć zapadały mi te, związane z kosmosem czy fantastyką naukową. Cieszy mnie, że na moich oczach ta fantastyka staje się powoli rzeczywistością. 

Tak się dzieje z całą pewnością. Opowiadanie pt. „Na podobieństwo”, które pani Hanna nadesłała na konkurs literacki Uranii pokazuje świat, który może stać się rzeczywistością zaskakująco szybko, a tak naprawdę już się staje. Czy będziemy w tym świecie stawać przed zadaniami, których podjęła się bohaterka opowiadania „Na podobieństwo”? Trudno powiedzieć, jak będzie, ale warto mieć zawczasu przemyślane strategie działania. Zapraszamy do lektury!

 

Andrzej P. Urbański

Andrzej P. Urbański

Na zdjęciu: Andrzej P. Urbański. Źródło: materiały własne Autora.​

Andrzej P. Urbański polubił literaturę science-fiction już w szkole podstawowej. Postępowało to równolegle do zdobywania wiedzy z nauk ścisłych, a zwłaszcza raczkującej wtedy informatyki. Zdobył w tej dziedzinie dyplom Politechniki Poznańskiej i obronił doktorat w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Beletrystykę zaczął pisać po doktoracie z inspiracji własnych dzieci, którym w ten sposób popularyzował informatykę.

Andrzej P. Urbański wydał kilka książek z pogranicza informatyki i beletrystyki. Napisał kilka artykułów do pisemka „Programista Junior” i zadbał o tłumaczenie na język ukraiński witryny Prometeusz ProgramowaniaJeden z napisanych przez niego wierszyków dla dzieci oraz i opowiadanie trafiły do elementarza. Andrzej P. Urbański jest również autorem tekstu piosenki do teledysku promującego politechnikę pt. „Być programistą”. Więcej  o Autorze można dowiedzieć się zapoznając się z informacjami zawartymi na Jego literackiej stronie domowej www.andrzeju.pl

Na łamach portali Urania Andrzej P. Urbański gości z opowiadaniem pt. „Wolna cywilizacja”, które przekonuje czytelnika, że nawet najdziksze i „odjechane w kosmos” marzenia mogą się ziścić, więc warto marzyć! 

Zapraszamy do lektury!

 

Luiza Wilczyńska

Luiza WilczyńskaNa zdjęciu: Luiza Wilczyńska. Źródło: materiały własne Autorki.

Luiza Wilczyńska jest mieszkanką Łodzi. Szeroko rozumianą twórczością pisarską zajmuje się od niedawna. Jej ulubionym pisarzem z dziedziny S-F jest Stanisław Lem, a jego ulubionym dziełem - „Dialogi”.

W 2021 roku, który był początkiem jej kariery literackiej, pani Luiza zajęła II miejsce w Konkursie Misja Lem. Jest ona też laureatką kilku konkursów poetyckich: Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid” (I miejsce, 2022 rok), XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. J. Popiełuszki „Cena miłości Ojczyzny” (III miejsce, 2022 rok), VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Bursewicza „O Antywojenną Złotą Metaforę” (III miejsce, 2022 rok), XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. W. Sebyły (za debiut, III miejsce, 2022 rok). Ponadto uzyskała kilka wyróżnień w podobnych konkursach. Jej wiersze były publikowane w antologiach pokonkursowych wydanych w formie papierowej.

Tym razem pani Luiza zabierze nas do początków świata i Wszechświata, pokazując, jak to się trzeba natrudzić, żeby stworzyć życie i doprowadzić je do rozkwitu. A może wcale nie natrudzić, bo wyszło trochę przypadkiem? Ale czy przypadek wyklucza trud? Zamiast dywagować po próżnicy, zapraszamy Państwa do lektury opowiadania pt. „Skąd Fosfina?!

 

Ada Zadruska

Wizja artystyczna asteroidy zmierzającej w stronę Ziemi

Ilustracja do  opowiadania pt. „Co się stało, Panie?” Ady Zadruskiej. Źródło: PxHere

Ada Zadruska jest autorką opowiadania pt. „Co się stało, Panie?”, które dotyka gorących tematów dotyczących współczesnego świata i kondycji naszej planety. Czy robimy dość, by ocalić nasz świat? Czy robimy to dobrze? Czy to, co robimy, ma jakiś sens? Od takich pytań można nabawić się koszmarów... Zobaczmy, co na ten temat do powiedzenia Autorka w swoim opowiadaniu pt. „Co się stało, Panie?

 


 

Konkurs literacki Uranii z okazji Roku Lema 2021

 

Jesteś fanem fantastyki naukowej? A może próbujesz sił w pisaniu literatury science-fiction? Albo może jesteś już uznanym pisarzem i chcesz uczcić Rok Lema 2021? W każdym z tych przypadków możesz nadesłać swoją twórczość na konkurs literacki Uranii!

 

Aby dowiedzieć się więcej o konkursie, wejdź tutaj.

 

Reklama