Przejdź do treści

"Nowe opowiadania starego astronoma" Józef Smak

Józef Smak, książki

Polskie Towarzystwo Astronomiczne wydało drugą część bestselerowych Opowiadań Starego  Astronoma profesora Józefa Smaka. Pozycja ukazała się w ramach Biblioteki Uranii jako nr 31.

Autor porusza różne zagadnienia dotyczące astronomii, od spraw historycznych po najnowsze wyniki badań w tej dziedzinie. Dowiemy się m.in. o wyprawie kapitana Cooka na Tahiti w celu obserwacji tranzytu Wenus, a także poznamy legendę teleskopu Crossleya. Spojrzymy także na Jana Heweliusza z perspektywy współczesnej astronomii, 400 lat po urodzeniu słynnego astronoma. Kolejne rozdziały dotyczą Gwiazdy Przybylskiego, obiektów Hanny, tajemniczej ciemnej materii i ciemnej energii, niezwykłych zaćmień i wielu innych interesujących zagadnień.

Warto zwrócić uwagę na rozdziały poświęcone historii polskiej astronomii, a szczególnie dotyczące powstania Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Interesującą ciekawostką będzie z pewnością także historia 13. numeru „Uranii”, który został wydany w 1955 roku jako żart primaaprilisowy. Zachęcamy do zakupu i lektury.

Tytuł jest dostępny w sklepie internetowym Uranii w cenie 35 zł.

Tytuł: Nowe opowiadania starego astronoma
Autor: Józef Smak
Stron: 150
ISBN 978-83-938279-0-9
Rok wydania: 2013
Wydanie: pierwsze
Wydawca: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

 

Źródło: PTA

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama