Przejdź do treści

Nowe polarne Starlinki na orbicie. Udany lot Starlink 3-2

falcon 9

Z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 z satelitami Starlink przeznaczonymi na orbitę polarną. Mimo że mamy dopiero lipiec to tym lotem SpaceX już pobił rekord w liczbie startów swojej rakiety w jednym roku. Była to już ich 32. misja orbitalna!

W misji Starlink 3-2 na powłokę nr 3 sieci Starlink wyniesiono z powodzeniem 46 satelitów. Lot odbył się 22 lipca 2022 r. ze stanowiska SLC-4E na kosmodromie Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 19.39 czasu polskiego. Wszystkie etapy lotu przebiegły zgodnie z planem. Górny stopień rakiety wykonał dwa odpalenia, po których nieco ponad godzinę od startu wypuścił satelity na wstępnej orbicie.

Do wyniesienia Starlinków w tym locie użyto dolnego stopnia rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1071, który brał już wcześniej udział w trzech misjach: NROL 87NROL 85 oraz SARah 1. Człon po wykonanej pracy ponownie wrócił na Ziemię i wylądował miękko o własnym napędzie na barce OCISLY na Oceanie Spokojnym.


O misji Starlink 3-2

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Jest to powłoka o bardzo podobnych wymiarach co powłoka nr 1.

Aby jednak sieć Starlink miała w pełni globalny zasięg, sięgający również wyższych szerokości geograficznych, potrzebne są satelity na orbitach o wyższych inklinacjach. Do tego służyć będą powłoki nr 3 i nr 5. Pierwszą misję obsadzającą powłokę nr 3 wykonano  10 lipca 2022 r. Omawiana tutaj misja to druga tam wysłana. Łącznie na tej powłoce ma znaleźć się 348 statków. Powłoka nr 3 ma wysokość orbity wynoszącą 560 km i inklinację 97,6 stopni. Jest więc orbitą heliosynchroniczną (satelita pojawia się nad danym punktem na Ziemi zawsze o tych samych porach - tym samym czasie słonecznym).

Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę ponad 2800 satelitów Starlink, z czego w tej chwili ponad 2000 jest aktywnych i pełni swoją funkcję.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę około 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink ma coraz większe grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 roku ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie. Ostatnio firma weszła na pierwszy rynek azjatycki - usługę mogą już kupić użytkownicy mieszkający w Filipinach.

Starlink wchodzi też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie lotnicze testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Był to rekordowy, 32. lot rakiety Falcon 9 w 2022 roku. Firma pobiła poprzedni rekord w liczbie startów w jednym roku. W 2021 r. wykonała ich 31. To oczywiście nie koniec i SpaceX deklaruje, że chce wykonać przynajmniej 50 misji do końca tego roku. Za kilka dni na orbitę trafi kolejny zestaw satelitów Starlink, a na początku sierpnia rakieta Falcon 9 ma wysłać pierwszą koreańską sondę księżycową KLPO.

Na świecie wykonano w 2022 roku 84 udane loty na orbitę.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 przed misją SARah 1. W omawianym tutaj locie Starlink 3-2 wykorzystano ten sam dolny stopień rakiety. Źródło: SpaceX

Reklama