Przejdź do treści

Nowe satelity Starlink z Kalifornii na orbitę. Udana misja Starlink 2-7

img

3 marca 2023 r. odbył się 8. w tym roku lot rakiety Falcon 9 z satelitami sieci Starlink. W misji Starlink 2-7 na orbitę trafiło 51 nowych statków.

15. misja orbitalna firmy SpaceX w 2023 r. została przeprowadzona z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-4E o 19.38 czasu polskiego. Lot obu stopni rakietowych przebiegł pomyślnie i już niecałe 9 minut po starcie górny człon znalazł się z ładunkiem na niskiej orbicie okołoziemskiej. Około godzinę po starcie firma SpaceX potwierdziła wypuszczenie wszystkich 51 satelitów na orbicie.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9. Człon o numerze B1061 wykonał wcześniej już 11 udanych misji kosmicznych:
 


Teraz dolny stopień po raz 12. powrócił po wykonanej pracy na Ziemię. Wylądował przy użyciu własnego napędu odrzutowego na barce OCISLY położonej na Oceanie Spokojnym.


O sieci Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej nr 1 sieci satelitów Starlink i rozpoczęła intensywną fazę zapełniania kolejnych powłok. W 2022 r. została praktycznie zapełniona powłoka nr 4. Obecnie wypełniane są kolejne powłoki: z orbitami o wyższych inklinacjach nr 2 i nr 3 (głównie dla poprawy zasięgu sieci na wyższych szerokościach geograficznych) oraz powłoki nr 5 i nr 6 dla satelitów nowej generacji.

Niedawno, bo 27 lutego firma SpaceX wysłała pierwsze satelity 2. generacji Starlink V2 mini. To znacznie większe i cięższe statki w porównaniu do wysłanych w opisywanej tutaj misji wersji V1.5. Nowe urządzenia dysponują wg SpaceX 4 razy większą pojemnością telekomunikacyjną. Wersja V2 mini jest przejściową wersją przed wprowadzeniem pełnowymiarowych satelitów V2, które będą wysyłane na nowej rakiecie Starship. Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę już ponad 4000 Starlinków!

 


Więcej o sieci Starlink

Historia budowy sieciSatelity Starlink wersji V1.5 mają masę około 300 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Z systemu Starlink korzysta już ponad milion użytkowników na wszystkich kontynentach świata. Starlink jest obecny nawet w stacji badawczej na Antarktydzie. Oprócz stacjonarnych abonentów sieć wchodzi na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym. Sieć użytkowana jest nie tylko komercyjnie. System pomaga podczas klęsk żywiołowych, z usług komunikacyjnych korzysta też Ukraina do obrony swojego terytorium przed rosyjską agresją.

Podsumowanie

Był to 28. udany lot orbitalny na świecie w 2023 roku. Zaledwie dzień wcześniej, 1 marca z wschodniego wybrzeża inna rakieta Falcon 9 wysłała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej misję załogową Crew-6.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 


Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 4-7. Źródło: SpaceX.

 

Reklama