Przejdź do treści

Nowe Starlinki na orbicie. Kolejna rekordowa misja SpaceX

start

Firma SpaceX wykonała swój 10. lot rakietowy w tym roku. Na orbitę trafiło 55 nowych satelitów sieci Starlink.

Kolejny lot rakietowy poświęcony budowie sieci telekomunikacyjnej Starlink wykonano 12 lutego 2023 r. Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie o 6.10 rano czasu polskiego (w nocy czasu lokalnego).

Firma SpaceX pobiła tą misją ważny rekord - zdołała przygotować to samo stanowisko startowe do nowej misji zaledwie 5 dni i 4 godziny od wcześniejszego startu z tego miejsca. Do tej pory rekord należał do sąsiadującego stanowiska SLC-39A, z którego wykonano w grudniu 2022 r. dwie misje w odstępie niecałych 9 dni.

Misja Starlink 5-4 przebiegła w pełni pomyślnie. Górny stopień rakiety Falcon 9 wypuścił wszystkie satelity na wstępnej orbicie. SpaceX potwierdził udaną separację nieco ponad godzinę po starcie.

W locie skorzystano z usług używanego dolnego stopnia rakietowego. Człon o oznaczeniu B1062 wykonywał swoją 12. misję! Wcześniej rozpędzał ładunki następujących misji:


Podobnie jak przy większości misji, również teraz dolny stopień powrócił na Ziemię i wylądował używając własnego napędu na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink i rozpoczęła intensywną fazę zapełniania kolejnych powłok. Od tego czasu większość misji Starlink dotyczyła powłoki nr 4, która została praktycznie zapełniona w 2022 r. Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę już ponad 3800 satelitów!

W locie Starlink 5-4 wysłano 55 satelitów na powłokę nr 5, która docelowo ma być przeznaczona dla znacznie większych satelitów Starlink V2. Powłoka nr 5 składa się z orbit o wysokości 530 km i inklinacji 43 stopni.

2. generacja Starlinków będzie wysyłana głównie przez rozwijany przez SpaceX superciężki system rakietowy Starship. W tym jak i poprzednich lotach na powłokę nr 5 wyniesiono prawdopodobnie dokładnie takie same albo bardzo podobne satelity do tych wersji V1.5 wysyłanych dotychczas na pozostałe powłoki orbitalne.

 


Więcej o sieci Starlink

Historia budowy sieciSatelity Starlink wersji V1.5 mają masę około 300 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Satelity mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Z systemu Starlink korzysta już ponad milion użytkowników na wszystkich kontynentach świata. Starlink jest obecny nawet w stacji badawczej na Antarktydzie. Oprócz stacjonarnych abonentów sieć wchodzi na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym. Specjalny abonament lotniczy ma być dostępny od 2023 roku.

Sieć Starlink użytkowana jest nie tylko komercyjnie. System pomaga podczas klęsk żywiołowych, z usług komunikacyjnych korzysta też Ukraina do obrony swojego terytorium przed rosyjską agresją. We wrześniu 2022 roku umożliwiono korzystanie ze Starlinka w Iranie w odpowiedzi na irańską cenzurę mediów nałożoną w wyniku protestów antyrządowych.


Podsumowanie

Już za kilka dni odbędzie się kolejny start poświęcony konstelacji Starlink. Na środę 15 lutego planowany jest start rakiety Falcon 9 z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Na 26 lutego jest obecnie planowany załogowy lot statku Crew Dragon do stacji ISS w ramach przeprowadzanej dla agencji NASA misji Crew-6.

Na świecie przeprowadzono w tym roku już 20. udanych lotów rakiet orbitalnych.

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SN/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink 5-4. Źródło: SpaceX.

 

Reklama