Przejdź do treści

Nowe Starlinki na orbicie. Udany lot Starlink 4-22

falcon 9

17 lipca 2022 r. rakieta Falcon 9 wyniosła na niską orbitę okołoziemską zestaw 53 satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Był to trzeci lot poświęcony budowie tej sieci w lipcu.

31. lot orbitalny rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w 2022 roku został przeprowadzony z wyrzutni SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta wystartowała o 10.20 rano czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i około kwadrans po starcie, drugi stopień rakiety wypuścił wszystkie satelity na wstępnej orbicie.

W misji oznaczonej jako Starlink 4-22 wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 - wręcz weterana lotów rakietowych. Człon o oznaczeniu B1051 wziął wcześniej udział w 12 misjach orbitalnych: Demo-1 do Międzynarodowej Stacji KosmicznejRADARSATStarlink L3Starlink L6Starlink L9Starlink L13SiriusXM-7Starlink L16, Starlink L21Starlink L27Starlink 4-4 i Starlink 4-12. Był to więc jego 13. lot co wyrównuje rekord ponownego wykorzystania tego elementu rakiety - wcześniej dwa inne egzemplarze dolnego stopnia Falcona 9 wykonały tyle lotów.


O sieci Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami sieci są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się też intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). W tej chwili wysłano już tam ponad 1000 satelitów! Są to orbity o wysokości 540 kilometrów i inklinacji 53,2 stopni - bardzo podobne do pierwszej ukończonej powłoki nr 1. Łącznie, na wszystkie powłoki orbitalne firma SpaceX wysłała do tej pory na orbitę ponad 2800 statków.

 

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę prawie 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink poszerza grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 roku ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie. Sieć wchodzi też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Tym startem rakietowym firma SpaceX wyrównała już rekord rocznej liczby startów swojej rakiety Falcon 9. Właśnie 31 startów orbitalnych tej rakiety zostało przeprowadzonych w całym 2021 roku. A mamy dopiero lipiec 2022! Kolejne miesiące zapowiadają się równie intensywnie - firma wykonuje w tej chwili średnio jedną misję kosmiczną na tydzień!

Jeszcze w lipcu powinny zostać wykonane dwa loty z satelitami Starlink. Na początku sierpnia rakieta Falcon 9 wyniesie w kierunku Księżyca południowokoreańską sondę.

Na świecie przeprowadzono w tym roku 83 udane starty orbitalne.

 

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 4-22. Źródło: SpaceX

 

Reklama