Przejdź do treści

Nowe wyzwania związane z teleskopem LSST

budynki LSST na szczycie Cerro Pachón w Chile.

Projekt LSST (Large Synoptic Survey Telescope) ma być najbardziej nowoczesnym i zarazem ambitnym przeglądem Wszechświata. Rochester Institute of Technology będzie miał w nim specjalną rolę – pomoże naukowcom z całego świata przygotować się do efektywnego wykorzystania danych napływających z nowego czułego instrumentu.

Naukowcy budują obecnie teleskop LSST, który przeprowadzi jak dotąd najbardziej wielkoskalowe obserwacje Wszechświata we wszystkich kierunkach na niebie. Rochester Institute of Technology (RIT) pracuje już z kolei nad optymalnymi sposobami wydobywania z tej olbrzymiej skarbnicy danych najbardziej interesujących obserwacji i informacji. Niedawno RIT dołączył do kolaboracji LSST, czyli grupy prawie 40 amerykańskich i chilijskich instytucji, które skupiają się na przygotowaniu społeczności naukowej do korzystania z nowego teleskopu.

Począwszy od 2022 roku teleskop LSST przeprowadzi trwające co najmniej 10 lat obserwacje nieba, które dostarczą naukowcom mniej więcej 60 petabajtów zdjęć i 15-petabajtowy katalog danych. Dane te w zamierzeniu twórców LSST mogą pomóc w wyjaśnieniu największych tajemnic i zagadek dotyczących struktury i ewolucji Wszechświata oraz znajdujących się w nim obiektów kosmicznych. Badania będą też mieć na celu zrozumienie natury ciemnej energii i materii.

W planach są jednak także dalsze obserwacje i przegląd ciał Układu Słonecznego, zbadanie zjawisk przejściowych na niebie w zakresie optycznym oraz sporządzenie dokładniejszej mapy naszej Galaktyki, Drogi Mlecznej.

Od chwili obecnej do momentu rozpoczęcia tych poszczególnych badań społeczność astronomiczna będzie się przygotowywać na prawdziwy napływ dużych ilości danych, które wytworzy LSST – mówi Jeyhan Kartaltepe, fizyk i astronom. Oznacza to konieczność opracowania nowych technik przetwarzania i analizowania tych danych. Organizacje zrzeszone w LSST koncentrują się na szkoleniu nowej generacji astronomów w zakresie wykorzystania tych narzędzi do analizy danych, ponieważ będzie to duża część ich przyszłej pracy naukowej. Dla astronomów ważne będzie przyswojenie różnych technik uczenia maszynowego, które mogą pomóc w identyfikacji rozmaitych rodzajów interesujących ich źródeł na niebie.

Jako część kolaboracji LSST, RIT dołącza teraz do społeczności naukowej, w skład której wchodzi wielu wiodących astrofizyków, kosmologów i fizyków cząstek. Kartaltepe uważa, że dołączając do tej organizacji non-profit, Rochester Institute of Technology będzie miał głos w sprawie części przyszłych kierunków badań i tym, jak będą wyglądać tzw. produkty danych. Będzie to również ważna okazja do zaangażowania uczniów już na wczesnym etapie badania i przygotowanie się na wyzwania związane z dużymi zbiorami danych, jakie przyniesie LSST.

 

Czytaj więcej:Źródło: Rochester Institute of Technology

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Gwiaździste niebo i budynki LSST na szczycie Cerro Pachón w Chile. LSST przeprowadzi głębokie 10-letnie obserwacje nieba w sześciu szerokich pasmach optycznych, na głównym obszarze pomiarowym o powierzchni 18 000 stopni kwadratowych. Źródło: Todd Mason, Mason Productions Inc. / LSST Corporation.

Reklama