Przejdź do treści

Nowi turyści przekraczają granicę kosmosu w szóstym locie firmy Blue Origin

ns-22

Rakieta New Shepard wyniosła w misji NS-22 sześcioro turystów do granicy kosmosu.

Szósty turystyczny lot w historii działania firmy Blue Origin został przeprowadzony 4 sierpnia 2022 roku z prywatnego kosmodromu w pobliżu miasteczka Van Horn w Teksasie. Jednostopniowa rakieta New Shepard o numerze seryjnym NS4 wystartowała o 15:57 czasu polskiego.

Lot przebiegł pomyślnie, i po niecałych dwóch i pół minuty napędzanego silnikiem BE-3 lotu rakieta wraz z kapsułą zaczęła dryfować do pułapu trajektorii powyżej stu kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Po oddzieleniu kapsuły od rakiety sześcioosobowa załoga mogła przez kilka minut doświadczyć nieważkości i podziwiać z okna widok planety.

Rakieta New Shepard NS4 wróciła na Ziemię i wylądowała pionowo o własnym napędzie na wyznaczonym lądowisku 7 minut i 20 sekund po starcie. Kapsuła z kosmicznymi turystami wylądowała na spadochronach niedaleko rakiety około 10 minut od startu.

ns-22
Załoga misji NS-22. Od lewej: Sara Sabry, Steve Young, Coby Cotton, Vanessa O'Brien, Clint Kelly III i Mário Ferreira. Źródło: Blue Origin

W locie NS-22 wzięło udział sześć osób: Sara Sabry, Steve Young, Coby Cotton, Vanessa O’Brien, Clint Kelly III i Mario Ferreira. Sara Sabry stała się pierwszą osobą z Egiptu, która poleciała w kosmos, a Mario Ferreira pierwszym Portugalczykiem. Vanessa O’Brien dzięki tej misji jest pierwszą kobietą, która osiągnęła Explorers’ Extreme Trifecta, czyli osiągnięcie trzech ekstremów – zdobycie Mount Everestu, dotarcie do największej głębi (Challenger Deep) oraz przekroczenie linii Kármána (sto kilometrów wysokości).

Była to już trzecia załogowa misja suborbitalna systemu New Shepard w 2022 roku i szósta w historii. Firma Blue Origin zaczęła świadczyć usługi turystyki kosmicznej w 2021 r. Rakieta New Shepard NS4 wykonała już do tej pory ośmiu udanych lotów i lądowań. Tyle samo misji wykonała kapsuła RSS First Step, w której podróżowali turyści także w tym locie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firmy jeszcze w tym roku powinny zostać przeprowadzone cztery takie misje.

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Blue Origin/NSF

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta New Shepard w locie misji NS-22. Źródło: Blue Origin

Reklama