Przejdź do treści

Nowy księżyc Neptuna

Kompozycja zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a przedstawia Neptuna oraz jego księżyce, w tym nowoodkryty S/2004 N 1.  Źródło: hubblesite.org
Analizując dane z Teleskopu Hubble’a odkryto nowy księżyc Neptuna. Nosi on roboczą nazwę S/2004 N 1, ma średnicę prawdopodobnie poniżej 20 km i jest najmniejszym spośród 14 znanych satelitów planety. Okrążenie Neptuna zajmuje mu 23 godziny na orbicie o promieniu około 65,4 tysiąca km między innymi księżycami: Larissą i Proteuszem. Obiekt jest tak mały, że świeci sto milionów razy słabiej niż najsłabsza widoczna z Ziemi gołym okiem gwiazda.

Obiekt odkrył Mark Showalter z instytutu SETI w Mountain View w Kaliforni w trakcie badania pierścieni neptunowych. W celu ich obserwacji astronomowie opracowali technikę fotografii polegającej na śledzeniu badanego ciała, analogicznie jak to czynią reporterzy sportowi fotografując szybko poruszających się atletów. Okazało się, że jednym z obserwowanych obiektów nie był pierścień Neptuna, ale niewielki księżyc. Teleskop Hubble’a zgromadził ponad 150 zdjęć satelity między 2004 a 2009 r.

Przypuszcza się, że największy satelita Neptuna – Tryton – jest przechwyconą planetą karłowatą z pasa Kuipera. Jego oddziaływanie grawitacyjne musiało wpłynąć na oryginalny system satelitów gazowego olbrzyma. Astronomowie sądzą, że współczesny układ księżyców Neptuna powstał po tym wydarzeniu.

 

Źródło: Wieńczysław Bykowski | hubblesite.org

Na zdjęciu: Kompozycja zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a przedstawia Neptuna oraz jego księżyce, w tym nowoodkryty S/2004 N 1.  Źródło: hubblesite.org

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama