Przejdź do treści

Nowym Dyrektorem Generalnym ESO będzie Hiszpan

Rada Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wybrała prof. Xaviera Barconsa jako kolejnego Dyrektora Generalnego ESO. Kierowanie tą wielką organizacją naukowo-techniczną przejmie za rok, 1 września 2017 r., kiedy skończy się kadencja obecnego Dyrektora Generalnego, którym jest prof. Tim de Zeeuw.

Zawodowa kariera 57-letniego Xaviera Barconsa rozwijała się zarówno w dziedzinie badań akademickich, jak i polityki naukowej. Był m.in. Przewodniczącym Rady ESO w latach 2012-2014 oraz uczestniczył w różnych komisjach ESO - ostatnio był przewodniczącym Komisji Programów Obserwacyjnych.

Pole badań naukowych rozpoczynał od fizyki. Doktorat obronił w 1985 roku na Universidad de Cantabria w Hiszpanii. Rozprawa doktorska dotyczyła badań gorącej plazmy i ośrodka międzygwiazdowego. Później zainteresował się astronomią rentgenowską i badaniami widm dalekich kwazarów. Pracował w Cambridge w Wielkiej Brytanii, po czym powrócił do Hiszpanii, gdzie stworzył pierwszy w swoim kraju zespół badawczy astronomii rentgenowskiej. Od 2012 roku jest profesorem hiszpańskiej Narodowej Rady badań Naukowych (CSIC). W dalszych badaniach skupiał się na astronomii rentgenowskiej i aktywnych jądrach galaktyk. Korzystał min. z obserwatoriów takich jak Einstein, ROSAT i XMM-Newton, a także w istotny sposób przyczynił się do decyzji o realizacji przez ESA przyszłej misji Athena.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to czołowa organizacja naukowo-techniczna zrzeszająca kilkanaście krajów, zajmująca się badaniami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi. Posiada wielkie teleskopy na pustyni Atakama w Ameryce Południowej. Hiszpania podpisała umowę o wstąpieniu do ESO w lipcu 2006 r., a formalnie krajem członkowskim stała się w lutym 2007 roku.

Do ESO należy także Polska. Nasz kraj podpisał umowę o wstąpieniu do ESO w 2014 roku, a procedura ratyfikacyjna zakończyła się w 2015 roku.

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Na zdjęciu:
Xavier Barcons - przyszły Dyrektor Generalny ESO.  Obowiązki kierowania Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) przejmie 1 września 2017 r. Źródło: ESO/Francisco J. Carrera.


Reklama