O kometach i innych małych ciałach Układu Słonecznego na XI Konferencji SOK PTMA

img

19 października w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się już 11. edycja Konferencji Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Referatom poświęconym badaniom małych ciał niebieskich towarzyszyło świętowanie 30-lecia samej sekcji.

W czasie konferencji można było wysłuchać czołowych polskich naukowców, zajmujących się badaniem komet czy planetoid. Dzień konferencji zbiegł się też z drugą rocznicą odkrycia 1I/ʻOumuamua - pierwszego znanego nam obiektu międzygwiezdnego. O jego właściwościach opowiadał dr Michał Drahus z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z grupą astronomów badał on szczegółowo ten obiekt, a teraz prowadzi obserwacje odkrytej niedawno egzokomety 2I/Borisov. Drahus jest jednym z autorów artykułów w Nature Astronomy, opisujących oba obiekty.

img
Tort z okazji 30-lecia sekcji SOK PTMA i 2-lecia odkrycia obiektu 1I/'Oumuamua. Zdjęcie: Agnieszka Nowak.

Dr Anna Marciniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadała o tym co badania fotometryczne planetoid w świetle widzialnym i podczerwieni mogą powiedzieć o ich cechach fizycznych. Dr Marciniak podzieliła się wynikami obecnie prowadzonych obserwacji małych planetoid Układu Słonecznego. W 2017 pracowała z zespołem badaczy, który odkrył pierścień wokół planety karłowatej Haumea z Pasa Kuipera. Artykuł opisujący badania tego obiektu został opublikowany w czasopiśmie Nature.

Na konferencji mogliśmy też usłyszeć dr Marcina Wesołowskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który podzielił się wynikami pracy nad modelami wirujących jąder komet, które mogą pomóc w zrozumieniu jak materiał lodowo-pyłowy zachowuje się na ich powierzchni. Dr hab. Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej opowiedział o wizualnych obserwacjach warkoczy kometarnych, pokazując przy tym przykłady ich obserwacji w ostatnich latach przez miłośników astronomii.

Oczywiście na konferencji Sekcji Obserwatorów Komet nie mogło zabraknąć podsumowania działań obserwatorów zrzeszonych w tej organizacji. Mikołaj Sabat z kieleckiego oddziału PTMA przedstawił statystyki obserwacji komet od czasu ostatniej konferencji sekcji, która odbyła się w 2017 roku.

Po sesjach referatowych i poczęstunku uczestnicy konferencji mogli zwiedzić krakowskie obserwatorium i uczestniczyć we wspólnych obserwacjach za pomocą teleskopu.

Organizatorami tegorocznej konferencji były: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (Sekcja Obserwatorów Komet) oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo i portal Urania - Postępy Astronomii.

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Otwarcie XI Konferencji Sekcji Obserwatorów Komet PTMA. Zdjęcie: Grzegorz Zieliński.