Przejdź do treści

O kometach i innych małych ciałach Układu Słonecznego na XI Konferencji SOK PTMA

img

19 października 2019 roku w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się już jedenasta edycja Konferencji Sekcji Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Referatom poświęconym badaniom małych ciał niebieskich towarzyszyło świętowanie trzydziestolecia samej sekcji.

W czasie konferencji można było wysłuchać czołowych polskich naukowców zajmujących się badaniem komet czy planetoid. Dzień konferencji zbiegł się też z drugą rocznicą odkrycia 1I/ʻOumuamua – pierwszego znanego nam obiektu międzygwiezdnego. O jego właściwościach opowiadał dr Michał Drahus z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z grupą astronomów badał on szczegółowo ten obiekt, a teraz prowadzi obserwacje odkrytej niedawno egzokomety 2I/Borisov. Drahus jest jednym z autorów artykułów w „Nature Astronomy” opisujących oba obiekty.

img
Tort z okazji trzydziestolecia sekcji SOK PTMA i drugiej rocznicy odkrycia obiektu 1I/'Oumuamua. Zdjęcie: Agnieszka Nowak.

Doktor Anna Marciniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadała o tym, co badania fotometryczne planetoid w świetle widzialnym i podczerwieni mogą powiedzieć o ich cechach fizycznych. Podzieliła się wynikami obecnie prowadzonych obserwacji małych planetoid Układu Słonecznego. W 2017 roku pracowała z zespołem badaczy, który odkrył pierścień wokół planety karłowatej Haumea z Pasa Kuipera. Artykuł opisujący badania tego obiektu został opublikowany w czasopiśmie „Nature”.

Na konferencji mogliśmy też usłyszeć doktora Marcina Wesołowskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który opowiedział o wynikach pracy nad modelami wirujących jąder komet, które mogą pomóc w zrozumieniu, jak materiał lodowo-pyłowy zachowuje się na ich powierzchni. Doktor habilitowany Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej opowiedział zaś o wizualnych obserwacjach warkoczy kometarnych, pokazując przy tym przykłady ich obserwacji w ostatnich latach przez miłośników astronomii.

Oczywiście na konferencji Sekcji Obserwatorów Komet nie mogło zabraknąć podsumowania działań obserwatorów zrzeszonych w tej organizacji. Mikołaj Sabat z kieleckiego oddziału PTMA przedstawił statystyki obserwacji komet od czasu ostatniej konferencji sekcji, która odbyła się w 2017 roku.

Po sesjach referatowych i poczęstunku uczestnicy konferencji mogli zwiedzić krakowskie obserwatorium i uczestniczyć we wspólnych obserwacjach za pomocą teleskopu.

Organizatorami tegorocznej konferencji były: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (Sekcja Obserwatorów Komet) oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”.

Więcej informacji:

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Otwarcie XI Konferencji Sekcji Obserwatorów Komet PTMA. Zdjęcie: Grzegorz Zieliński.

 

Reklama